Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Yaman: Emeğe desteğimiz her zaman olacak…

29 Aralık 2014 Pazartesi, 11:23
ibrahimyamanasya-gazetesi-com

9. Uluslararası İşçi filmleri Festivali’nin film gösterimleri, 27 Aralık Cumartesi günü Hatay Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış kokteyliyle başladı. Açılışa, festivalin gerçekleşmesine destek veren Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman; CHP Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl ile CHP İl örgütünden temsilciler katıldı.

Kokteylin ardından, maden kazalarında hayatlarını kaybeden işçilerin anısına hazırlanan dans gösterisi ve tiyatro oyununu sahnelendi. Gecede Soma maden faciasından sağ kurtulan maden işçileri Serkan Çaylak ve Nihat Çelik de katılımcılar arasındaydı. Facianın gerçekleştiği günü ve sonrasında yaşananları anlatan Çaylak’tan sonra söz alan Nihat Çelik’in yaptığı konuşma konukları derinden etkiledi. Çalışma ve güvenlik koşullarının yetersizliğine ve emeklerinin karşılığını alamamalarına rağmen, her gün yerin kilometrelerce aşağısında alın teri dökerek geçim mücadelesi verdiklerini anlatan Çelik, işçinin emeğini sömüren kapitalist sistem ve taşeron düzenden vazgeçilmedikçe insanların onuruyla yaşamalarının mümkün olmayacağını vurguladı.

Festival Komitesi Başkanı Süleyman Küçükrecep ise yaptığı açılış konuşmasının ardından festivale destek verenlere teşekkür ederek Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’ı kürsüye davet etti. Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’ne katkı sağlamış olmaktan onur duyduğunu belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, yaptığı konuşmada “Uluslararası alanda böyle bir film festivalinin sürdürülebilir olması oldukça zordur.

Ticari anlamda sinema sektörüne hizmet etmeyen, sinemanın gerçekte ne anlatmak istediğine dikkat çeken filmlerle izleyiciyi buluşturmak ve bunu sürekli bir hale getirmek hiç kolay değildir. Bu nedenle, festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

Bu festivalde izleyeceğimiz filmlerin, işçinin ve emekçinin vahşi kapitalizmin çarklarında nasıl ezildiğini anlatacak olması açısından da önemi büyüktür. Bizler emekten yana saf tutmaya ve bu tip organizasyonların arkasında olmaya her zaman devam edeceğiz. Festivale katkı sağlayan HAMOK, DİSK, Halkevleri ve Sendika.org’a da desteklerinden ötürü ayrıca teşekkür ediyor; “Ölüm hep bana, bana mı düşer usta?” demeyeceğimiz güzel ve onurlu günlerin umuduyla herkesi selamlıyorum.”dedi.
Açılış konuşmalarının ardından festivalin ilk filmi olan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı filmin gösterimi yapıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz