Yaman çalışmaları değerlendirdi…

13 Ocak 2015 Salı, 15:42

Defne Belediye Başkanı Dr İbrahim Yaman genel durum değerlendirmesi yaptı.
Temel çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Yaman:

“Kentin yaşanabilir bir ortama dönüşmesi, kentte yaşam standartlarının artması ile birlikte mutlu ve huzurlu bir toplum oluşturulacağı bilinci ile kentimizi yaşanabilir bir yer haline getirmek yolunda adımlar atıyoruz. Yeni kurulmuş bir belediye olmamıza rağmen hızla kadrolarımızı oluşturarak yapılanmamızı tamamladık.30 Mart 2014 tarihinden bu yana gecemizi gündüzümüze katarak var gücümüzle çalışıyoruz.
Defne Belediyesini tüm birimleriyle aktif hizmet üreten bir yapıya ulaştırmak ve kentin standartlarını yükseltmek adına geçen 9 aylık süreçte;
Temiz Defne Temiz Gelecek sloganı ile geniş çaplı bir temizlik işlemi yürüttük, 700 Konteyner alınarak ihtiyaç olan mahallerimize yerleştirildi. Belde belediyelerden kalan konteynerler boyanarak temizlendi, tamir edildi. Temizlik işlerine bağlı ekiplerimiz Defne’de etkili bir şekilde varlığını gösterdi. Katı atıkların depolanması ve geri dönüşümü ile ilgili olarak konusunda uzman bir firma ile protokol imzaladık. Önümüzdeki süreçte temizlik hamlelerimizi geliştirerek Temizliği ile anılan bir ilçe olmak yolunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Yıllardır ihmal edilmiş mahallelerimizin kış girişinde mevcut kanalların temizliği ve bakımı, yeni su kanallarının açılması işlemleri temizliği fen işleri birimimizce yürütüldü, çamurlaşma ve göllenmelere önlem olarak ihtiyaç duyulan bölgelere toplam 13.000 ton elek altı malzeme serildi. Yol bakım ve onarım çalışmalarına ağırlık verildi. Birçok mahallemizde ihtiyaç önceliğine göre toplam38.000 m2 parke döşeme çalışması yapıldı. Yollarımızın bakım ve onarım çalışması hız kesmeden devam ediyor.
Yağmur sularından dolayı bozulan stabilize yolların daha sıhhatli olabilmesi için dere yataklarına ve su kanallarının geçtiği yerlere toplam 600 mt büz döşeme işlemi yapıldı. Yağmur sularının tahliyesi için toplam 12 ton demir ızgara döşendi. 200 bank okullara ve halkımızın ortak kullanım alanlarına yerleştirilmek üzere yaptırıldı. Girişimlerimiz sonucu Hatay Büyükşehir Belediyesince Çekmece Caddesi üzerinde sıcak asfaltlama çalışmaları başlatıldı. Sıcak asfaltlama çalışmalarının programı mevsim koşulları elverdikçe devam edeceğini asfaltlama çalışmalarının belediyemizin katkı ve işbirliği ile Harbiye ve Sinanlı mahallelerine kadar devam edecek.
Yoğun yağışlar nedeni ile su taşkınlarına karşı acil kurtarma ekipleri kurduk, mağdur vatandaşlarımızın sıkıntısını gidermek üzere 24 saat görev yaptık. Şiddetli yağışlar sebebiyle zarar gören duvarların yerine harbiye caddesi üzerinde ve gümüşgöze mahallerimizde daha sağlam daha estetik istinat duvarları inşaa ettik.
Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında okullarımıza temizlik ürünleri paketleri dağıtımımız devam ediyor. Okullarda çevre duvarları çatı onarımlarının yanı sıra tahta kitaplık kapı doğrama, bank gibi eksiklerin tamamlanması için çalışıyoruz. Okulların parkları ve bahçeleri tarafımızdan elden geçiliyor, eksikleri hızla tamamlanıyor.
Kent Konseyimizle birlikte projelerimiz birer birer hayata geçmeye başladı kaybolan mesleklerimizden olan ipekçiliğin yeniden istihdama ve üretime başlaması için “İpekböceği Yetiştirme Evi” için girişlerimiz tamamlanma aşamasına geldi.
Turistik değeri olan Harbiye bölgemizde Ürgen caddesindeki heyelanla ilgili birçok üniversiteden görüş alındı kalıcı ve sağlıklı tedbirlerle ilgili geniş çaplı raporlarımız hazırlanıyor, Hidro havuzunun eski haline dönüştürülmesi ve çevre düzenlemesi ile ilgili tüm yasal izinler ve tüm hazırlıklarımız tamamlandı.
Bahar başında izolasyon işleminin tamamlanması ardından Hidro Havuzunu yeniden dolduracağız. Harbiye mahallemizde Yağmur’un kardeşlik parkını tamamlayıp halkımızın hizmetine sunduk.
Uğur Mumcu meydanın genişletilmesi ile ilgili olarak projelerimizi tamamladık, 5.700 metrekarelik alanı ile Hatay’ın en büyük bulvarını ilçemize kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Harbiye mahallemize kapalı semt pazarı kazandırılması ile ilgili olarak alt yapı çalışmasını tamamladık, projemiz uygulama safhasına geldi.
Sümerler mahallesinde halk eğitim merkezi işbirliği ile birlikte Kadın sanat ve kültür evinin açılışını yaptık, Akdeniz mahallesinde açılacak kadın sanat kültür evinin alt yapı çalışması tamamlandı önümüzdeki günlerde açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. Harbiye mahallemizde 700 metrekare bahçesi olan 2 katlı bir evin kiralama işlemleri tamamlandı ekiplerimiz restorasyon çalışmalarına başladı, bahar başında Gençlik kültür sanat evinin açılışını halkımızla birlikte yapacağız.
Kısa sürede birçok kültür etkinliğine imza attık, tiyatroları mahallelerimize götürdük, halk konserleri düzenledik, film festivalleri ve fotoğraf festivallerine katılım sağladık, ilçemizin tanıtımı için fuarlarda stantlar kurduk.
Ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla hazırlanan stratejik planımızı uygulamaya koyduk, halkımızın gösterdiği güvene layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz, iş yapmış görünmek için değil sağlıklı ve kalıcı hizmetler üretmek için çaba gösteriyoruz. 2015 yılı içinde doğruluk ve yansızlık ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kente ve kentlimize yakışır çalışmalarımızla örnek bir belediye olma hedefimize kararlılıkla yürüyoruz.“ dedi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz