Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Yabancı Öğrencilerden Ziyaret…

28 Haziran 2011 Salı, 10:54
Yabancı Öğrencilerden Ziyaret…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ”9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları”nın Hatay etabı için Kazakistan, Danimarka, Uganda ve Kolombiya’dan gelen öğrenciler ile öğretmenleri makamında kabul etti.
 
 
Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, ”dünya barışı için tanış olmak” gerektiğini söyledi. ınsanlığın evrensel dili olan müzikle sevgiyi ve kardeşliği tesis etmenin çok önemli bir iş olduğunu ifade eden Lekesiz, ”Türkçenin dünya dili olması, ülkemizin tüm dünyaya tanıtılması adına ortaya konmuş çok güzel bir çalışma. ölmesine rağmen insanların gönlünde taht kurmuş insanlar vardır.
 
 
Onlardan birisi de Yunus Emre. Yunus Emre’nin şiirlerinde dünya barışı adına ‘Gelin tanış olalım’ mesajı işte bu durumu işaret ediyor. Dünya barışı adına tanış olalım. çünkü, sevginin, barışın, kardeşliğin tesisi için ilk önce tanış olmak gerekiyor” diye konuştu.
 
 
Antakya Kültürler Arası Diyalog Derneği (AKADıM) Başkanı ısa Aydın ise 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın ıstanbul ve Ankara’da devam ettiğini, Antakya Belediyesi ev sahipliğinde Hatay etabının da coşkulu bir etkinlikle gerçekleştiğini belirtti.
 
 
 
Etkinlik için 4 ülkeden toplam 19 kişinin kente geldiğini ifade eden Aydın, Türkçe’nin barış ve sevgi dili haline geldiğini, bu gençlerin ileride birer barış elçisi çalışacağını söyledi. Ziyarette öğrenciler kendi ülkelerini temsil eden hediyeleri Vali Lekesiz’e verdiler, Lekesiz de öğrencilere Hatay’a özgü türkülerin yer aldığı birer CD hediye etti.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz