Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Vizelerin kalkması sevindirici…

17 Mayıs 2010 Pazartesi, 16:59
Vizelerin kalkması sevindirici…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin,Rusya ile vize uygulamasının kalkmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya ile atılan adımların oldukça sevindirici oluğunu söyleyen çinçin açıklamasının devamında şöyle dedi:
   Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yeni işbirliği anlaşmaları imzalanması ve vize muafiyeti uygulamasının gerekli yasal zeminin oluşturularak yürürlüğe girecek olması iki ülke açısından da oldukça sevindirici bir gelişmedir. Ayrıca iş dünyasında da oldukça olumlu bir adım olarak algılanmıştır.

Rusya ülkemiz için olduğu kadar Hatay için de oldukça önemli bir pazardır. Hatay’da Rusya ile ticari ilişkisi bulunan ortalama 400 firmamız bulunmaktadır. ılimizden Rusya’ya büyük oranda Yaş meyve sebze ihracatı yapılmaktadır. Ayrıca gelişen ticari ve dostane ilişkiler neticesinde ürün çeşitliliğinde de artış sağlanacağı ve vize uygulamasının kalkması ile beraber Rusya’ya yapılan ihracatın mevcut potansiyele büyük bir ivme kazandıracağı da şüphesizdir.

ılimizde ihracat ile paralel gelişen  ve ıstanbul’dan sonra ikinci büyük filoya sahip Nakliyecilik sektörümüz de Rusya ile ilimizin arasında önem kazanmış ikinci sektördür. Rusya’ya taşımacılık yapan yaklaşık 100 firma bulunmaktadır. 

Rusya özellikle enerji kaynakları bakımından dünyada fırsat sunan ülkelerden biridir. Vize uygulamasının kaldırılması ile yatırım konusunda vize engeli ile karşılaşmış yatırımcılarda yatırımlarına hız kazandıracaktır. Kolay geçiş imkanı ile iki ülke arasında ki turizm ilişkileri de olumlu etkilenecektir.

Rusya ile ticarette önemli bir sorun teşkil eden vize probleminin ortadan kalkmasından sonra, ihracatımızın istediğimizi seviyeye ulaşmamasında büyük rol oynayan , uzun yıllardır çözümsüz bırakılan geçiş belgesi sorununun bir an önce çözüme ulaştırılması ve yüksek gümrük vergilerinin aşağı çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca Rusya ile imzalanacak bir Serbest Ticaret Antlaşması ile tarife dışı engellerin kaldırılması mağdur olan ihracatçılarımızı da mağduriyetten kurtaracaktır.
Vize uygulamasının iki ülke arasındaki ticaret ve turizm alanında büyük katkılar sağlamasını ümit ediyoruz. Hükümetimizin ülkelerle vize muafiyetleri konusundaki politikalarını takdir ediyor, benzer uygulamaların önümüzdeki dönemde artmasını temenni ediyoruz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz