Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Vilayet binası müze olacak…

31 Temmuz 2009 Cuma, 15:22
Vilayet binası müze olacak…

   Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, tarihi özelliği bulunan valilik binasının taşınacağını ve binanın müze yapılacağını söyledi.
 
    Vali Lekesiz, 1 Kasım 1938’den 29 Haziran 1939 tarihine kadar, Hatay ilinin meclisi olarak kullanılmış olan binanın restorasyonunun ardından müze olacağını ifade etti. Kültürel miras konusunda herkesin gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini vurgulayan Vali Lekesiz, “Bu anlamda, bu tarihi binayı da mümkün olan en kısa zaman içerisinde aslı olan tarihi kimliğine yeniden kavuşturacağız.
 
    Aslında, bu bina için de asıl doğru olan, bu binanın tamamen boşaltılıp, bu tarihi binayı bu kentin bir müzesi haline getirilmesidir. çünkü Hatay’ın anavatan’a katılışında, 1 Kasım 1938’den 29 Haziran 1939’a kadar bu bina, Hatay ilinin meclisi olarak kullanılmış. Hatay’ın anavatana katılışı sadece Hatay için değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti için de milli birlik ve beraberliğimiz için de önemlidir. O halde, bu kadar özel bir yapıyı müzeye dönüştürmek lazım” dedi.
 
    Taşınma işlemini kısa sürede yapmayı planladıklarını belirten Vali Lekesiz, buldukları ilk fırsatta vilayeti başka bir yere taşıyabilirlerse, bu tarihi binanın Hatay’ın müzesi olarak tüm ziyaretçilere kapılarını açacağını söyledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz