Vergilerimizle maaş alıp bizi tehdit ediyor…

01 Ağustos 2014 Cuma, 10:23

Halkların Demokratik Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hatay’da gerçekleştirdiği mitingde Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve TRT Genel Müdürüne sert eleştirilerde bulundu.

Defne İlçesinde bulunan Bedircan Düğün salonunda gerçekleşen mitinge; HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, SYKP Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz, HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, DİSK Hatay Şube Başkanı Yusuf Berk Yürek, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ünsüz, HDP MYK üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

10 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kardeşlik getirmesini dilediğini aktararak sözlerine başlayan HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, “Bizim ihtiyacımız eşit ve adil bir yaşam. Bu topraklarda adil ve eşit kardeşliği inşa etmek istiyoruz. Bizim Kardeşliğe ihtiyacımız var. Hatay, ismi konulmamış bir savaşın içerisinde” dedi.

Suriye’de yaşanan iç karışıklığı kor bir ateş olarak tanımlayan ve bu ateşin Hatay’ı da yaktığını belirten Selahattin Demirtaş, “Hükümet bu savaşın üzerini örtmeye çalışıyor. Hatay’da savaş psikolojisi yaşanıyor. Hatay kardeşlik hukukumuzu kuracağımız ilk yer olacak. Biz sürekli yeni yaşama vurgu yapıyoruz” diye konuştu.

Tek dil ve Tek millet sloganının Faşizmin ta kendisi olduğuna da vurgu yapan Demirtaş, “AKP’nin adayının sloganı bu. Faşizme tabii olmak için geçmişimizi silmemizi istiyorlar. Bir iç savaş yaşanmaması için herkes kendi kimliğini koruyabilmeli. Tek millet sloganı Adolf Hitler’in sloganı. Aradan geçen yıllarda Cumhuriyet tarihine bakıldığında bu slogan uygulanıyor” sözleri ile eleştirilerde bulundu.

Kendilerinin görevinin halka gerçekleri anlatmak olduğunu ve Türkiye’de yaşayan bütün kimliklerin bir arada yaşamasını istediklerini de sözlerine kaydeden HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, “Kimse kimseye benzemek zorunda değil. Biz tekçi zihniyete mecbur değiliz. Faşizan dalganın kırılmasından mutluluk duyuyoruz. Recep Tayyip Erdoğan mezhepçilik yapıyor. Başbakan’ın politikaları diğer mezheplere hakaret ediyor. Başbakan tehdit yoluyla oy istiyor” ifadeleri ile Cumhurbaşkanı adayı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a eleştirilerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı mezhepçi olmakla suçlayan Selahattin Demirtaş, “Türkiye’de tansiyonun yüksek olmasının sebebi İktidardır. Hırsızlıkların ve ölümlerin üstünü örtüyorlar. Allah bu dini yeryüzüne gönderirken başka dinleri yok etmek için göndermedi. Türkiye toplumunun %80’i asgari ücretin altında çalışıyor. Biz hala birbirimizle uğraşıyoruz” dedi.

Kendilerinin seçilmesi durumunda kalıcı barışı sağlayacaklarını vaat eden Demirtaş, “Cumhurbaşkanlığı koltuğu bizim koltuğumuzdur. Cumhuriyet tarihi boyunca o koltuğa oturanlar halktan yana olmadı. AKP’ye oy verenlere sesleniyorum: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçimi kaybederse Başbakanlığı düşmüyor. Biz seçilirsek herkes nefes alacak” diye konuştu.

Türkiye’nin ezilen kesimlerinin Cumhurbaşkanlığı koltuğunu hak ettiğini de savunan Selahattin Demirtaş, “Kadınlar her yerde eşir fırsat bulacak Soma’nın, Zonguldak’ın, Roboski’nin yanında olabilecek olan bir başkana ihtiyacımız var. Türkiye’deki İşçi ve Emekçiler doğru karar vermeli. Her karış toprak ortak malımızdır. Soma’daki madencinin maskesini alan patronlar bu ülkeye hiçbir şey katmadı” sözleri ile Soma olayında yaşanan ihmallere değindi.

Türkiye’nin herkesin ortak vatanı olduğuna da vurgu yapan HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, “Dışarıda nar gibi birlik olmanın içeride ise çok olmanın heyecanını yaşayacağız. Sen her gün kendi vatandaşını öldürüyorsun sonra da İsrail’e öldürme diyorsun” sözleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakibi Recep Tayyip Erdoğan’a göndermede bulundu.

Cumhurbaşkanı adayı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Reyhanlıda yaşanan olaylardan sonra mezhepçi çizgisini gösterdiğini de hatırlatan Selahattin Demirtaş, “Ben Hatay’da katliam yaşanırken şu açıklamayı yaptım: Bizim için Hatay’ın güvenliği çok önemli. Hükümete bölgeye yardım etme konusunda yardım isterseniz varız dedik. Birileri benim sözlerimi çarpıttı. Yapmadığım ve söylemediğim sözler üzerine haberler yapıldı” sözleri ile açıklamalarının çarpıtıldığını belirtti.

Emperyalizme karşı olduklarının altını çizen ve konuşmasına devam eden HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, “AKP IŞİD’i destekledi. Biz IŞİD’e karşı Suriye’nin yanındayız. Suriye halkları el ele verdi IŞİD’e karşı direniyor. IŞİD terörizmi Suriye’den defolup gidecek” sözleri ile IŞİD’in karşısında olacaklarını açıkladı.

Türkiye’nin kardeşliğe susadığını ve Medeniyetlerin beşiği Türkiye’de vatandaşların bir arada yaşayamadığını aktaran Demirtaş, “Hatay bu politikalara cevap verecek. Yeni bir anayasayla yeni bir ülke inşa edeceğiz” sözlerini kaydetti.

BİZİM VERGİLERİMİZLE MAAŞ ALAN ADAM BİZİ TEHDİT EDİYOR

TRT Genel Müdürü Davut Dursun’un kendisini tehdit ettiğine vurgu yapan HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, “Bizim vergilerimizle maaş alan adam bizi tehdit ediyor. TRT’de çalışan emekçi kardeşlerimi ayırıyorum. Benim sözlerim TRT Genel Müdürüne. TRT kanununda ayrımcılık yoktur. Genel Müdür açıklamalarıyla suçunu kabul etti” sözleri ile TRT’ye ve dolaylı olarakta Hükümete eleştirilerde bulundu.

TRT Genel Müdürünün Yayını keserim açıklamasına da tepki gösteren Selahattin Demirtaş, “Bu mikrofon bizim malımız. Ama sen adil olmayı unutmuşsun. İktidarın esiri olmuşsun. Ama şunu unutma ki Recep Tayyip Erdoğan’dan daha büyük Allah var. Senin beni tehdit edecek ne yetkin var ne de kapasiten” sözleri ile TRT Genel Müdürü Davut Dursun’a ağır eleştirilerde bulundu.

Allahtan başka kimsenin önünde diz çökmediklerini de sözlerine ekleyen Demirtaş, “Seçime 10 gün kaldı. Sizler eğer bir aday gibi çalışırsanız bu seçimi kazanabiliriz. Buradan Hatay’da hayatını kaybeden; Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ı rahmetle anıyorum. Ailelerine de başsağlığı diliyorum” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz