Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Veremle Bilinç, Kararlılık Gerektirir…

05 Ocak 2012 Perşembe, 10:04
Veremle Bilinç, Kararlılık Gerektirir…

Etiz, “Aşısının %100 koruma sağlayamaması, sinsi gelişimi nedeniyle tanısının geç konulması, tedavisinin uzun sürmesi ve tedavide farklı ilaçların konbine edilerek yapılabilmesi, solunum yolu gibi korunması zor bir yolla bulaşması gibi nedenlerden ötürü, veremle savaş uzun süreli bilinç, sabır ve kararlılık gerektirir”Antakya Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Etiz 65. Verem Eğitim ve Propaganda haftası münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi.
 
Verem Savaş Derneği Binasında düzenlenen toplantıda konuşan Etiz, veremle savaşın uzun soluklu kararlılık, bilinç ve sabır isteyen bir süreç olduğunu söyledi.
 
 
ınsanlık tarihi boyunca periyodik salgınlarla dünyayı kasıp kavuran verem hastalığının mikrobunun yüz yirmi yıldır bilinmesine, seksen yıldır aşısının ve altmış yıldır da tedavisinin kullanılmasına rağmen hala dünyanın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu kaydeden Etiz, 2010 yılında Dünyada 9 milyon yeni hastanın ortaya çıktığını ve bunların 1.5 miyonunun hayatını kaybettiğini söyledi.
 
 
Dünya nüfusunun üçte birinin mikrobu vücudunda taşıdığını ve bunların %10’unun hayatlarının bir döneminde aktif verem hastağına yakalanacaklarının hesaplandığını belirten Etiz, “ verem, sıklığı hala tek etkene bağlı ve önlenebilir hastalıklar içinde 1. sıradadır.
 
Afrika’nın güneyinde insidans yüz binde üç yüzün üzerindedir. Rusya, çin, Hindistan gibi sağlık sistemlerini gevşeten ülkelerde insidans hızla artmaktadır.
 
Etiz açıklamasına şöyle devam etti:“ yalnızca kapalı ortamlarda ve solunum yoluyla bulaşan verem kalıtsal değildir. Her insana bulaşabilir. Mikrobu alan kişinin bağışıklığı iyi ise hastalanmayabilir, ileriki yaşamında bağışıklı düşerse (yaklaşık %yüzde 10 oranında) hastalanır. Direkt temasla bulaşmadığından hastanın eşyalarını ayırmaya gerek yoktur. Tedaviyle 20 günde bulaştırıcılık kaybolur. Esas bulaşma teşhisten öncedir. Akciğer dışı organlarda yerleşen verem bulaşıcı değildir. öksürürken ağzı mendille kapatmak, havalandırma ve güneş bulaşmayı azaltan faktörlerdir. Hastanın ev halkı ve çocuklarda risk daha yüksektir. Veremin belirtileri sinsi ilerler ve birçok hastalıkla karışır.
 
 
 
Muayene bulguları normal olabilir. Bu yüzden hasta doktora geç gider ve tanısı güçtür. Teşhis için akciğer filmi ve balgamın mikroskopla muayenesi yapılır. Verem 3-4 çeşit ilaçla ve 6-12 ay süreli tedavi ile tamamen iyileşir. şikayeti geçen hastalar tedavilerini aksatırlarsa mikrop ilaçlara direnç geliştirir ve tedavi imkansızlaşabilir. Bunlar dirençli mikrop bulaştırırlar ve ancak uzmanlaşmış hastanelerde 2 yıllık pahalı ve yorucu bir tedavi ile % 70 oranında iyileşebilirler.
 
2-3 haftada geçmeyen öksürük, iştahsızlık, zayıflama, halsizlik, balgamla kan gelmesi gibi şikayetleri olanların gecikmeden verem savaşı dispanserine veya yakın bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Tedavi dispanserde ücretsizdir. Dispanserler Aile Sağlığı Merkezleri ve diğer sağlık kuruluşları ile işbirliği yaparak Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygular. DGT’ de Verem Savaş Derneğinin yol parası, ödüller, sosyal destekler, eğitim, sosyal komiteleriyle bizzat DGT’ye katılma gibi önemli katkıları vardır.”
 
 
Veremsiz bir Dünya için el ele
 
 
Veremden toplumsal korunmada ‘erken teşhis ve tam tedavi’ ile bulaştırıcılığın engellenmesi en önemli yöntem olduğunu ifade eden Etiz; “Bunun yanında 2 aylık bebeklere verem aşısı (BCG) uygulamak ve hastanın ev halkına INH ilacı ile koruyucu tedavi vermek gerekir.
 
 
Yeterli ve dengeli beslenme, düzenli uyku, sigara ve alkolden uzak durma veremden korunmada önemli faktörlerdir. Bağışıklığı baskılayan diyabet, kanser, kanser kemoterapisi, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı gibi durumlarda verem tetkiki yaptırmak ve enfeksiyon varsa koruyucu tedavi almak gerekir.”sözlerini ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz