Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Vekile Kıyak! Vatandaşa?

28 Aralık 2011 Çarşamba, 10:14
Vekile Kıyak! Vatandaşa?

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 No’lu şube Başkanı Recep Tuncay, katılım paylarının artırılmasını öngören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.
 
 
 
Tuncay yaptığı açıklamada, Vatandaşlardan hastanelerde alınan katılım paylarının artırılmasını öngören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
 
Tasarıya son anda eklenen bir madde ile milletvekillerinin 5 bin 300 TL dolayında olan emekli maaşları 8 bin TL’ye çıkarıldı. Buna göre 2 yıl milletvekilliği yapan bir kimse emekli olduğunda Cumhurbaşkanına bağlanan aylığa endeksli olarak bugün için 8 bin TL tutarında bir emekli maaşına hak kazanmış olacak.”dedi.
 
 
 
Milletvekiline kıyak, vatandaşa kötü haber aynı teklifte yasalaştı
 
 
Milletvekillerine müjde niteliği taşıyan kanundan, vatandaşlar için ise yine kötü haberin geldiğini belirten Tuncay, artık aile hekimliklerinde yazılan reçetelerden de her reçete için 3 TL alınması ve bir reçeteye 3’ten fazla ilaç yazılması durumunda, fazladan yazılan her ilaç için 1 TL ek katılım payı alınması da aynı teklifin içinde yasalaştığını söyledi.
 
 
Tuncay, 800 TL maaş alandan kesinti, 8 bin TL maaş alana zam yapıldığını vurgulayarak şöyle devam etti; “Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı ısmail Koncuk, yasayı eleştirirken “milletvekili maaşlarını 5 bin 300 TL’den 8 bin TL’ye çıkaran yasanın memur, işçi, emekli, dul ve yetimlerden hastanelerde alınacak katkı paylarını artıran bir teklifin arasına sıkıştırılması bile bu milletvekillerinin milletle alay ettiklerini ortaya koymaktadır” dedi. Koncuk, “ülkenin kurtuluşunu 800 TL maaş alan emekli, işçi, dul ve yetimlerin hastanelerde ödediği katkı payının artırılmasında görenler, kendileri için öngördükleri 8 bin TL emekli maaşını huzur içinde yiyebilecekler mi? diye sordu.
 
 
 Memurlar için bir kanunu 15 ayda çıkartamayanlar, kendileri için 15 dakikada çıkardıısmail Koncuk, “2,5 milyon memur tam 15 aydır, maaş artışlarının toplu sözleşme ile yapılmasını sağlayacak kanunu bekliyor.
 
 
 
Memur maaşları son 3 ayda resmi rakamlara göre 3 puan eridi. Millet yapılan zamlar altında inim inim inlerken, vekiller milletin derdini unutmuş, kendi derdine düşmüş.15 ayda memurlar için bir kanunu çıkartamayanların, kendileri için 15 dakikada kanun çıkartmalarını şiddetle kınıyorum” diye konuştu.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz