Vatandaş soruyor: Teleferik ne oldu?

08 Ağustos 2015 Cumartesi, 11:31

‘Parselin mülkiyetini devretme süreci ne oldu?’ benzeri soruları yanıtlayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,  “Büyükşehir Belediyesince yürütülen Teleferik Projesi’nin yapımı için, Teleferik Alt İstasyon ve Orta İstasyonun yapılacağı bölgede Antakya Belediyesi’ne ait parsellerin Büyükşehir Belediyesi’ne devrine onay vererek hizmetin önünü açtık. Böylece Büyükşehir Belediyesi’nin Teleferik Projesini hayata geçirerek vatandaşın hizmetine sunmasının önünde hiçbir engel kalmamıştır. Vatandaşımızın lehine olan her hizmete varız. Antakya Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmiş durumdayız” dedi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Teleferik projesinin yaşama geçmesi halinde Antakya’nın çehresini değiştireceğinin farkında olduklarını ve bu nedenle Teleferik Alt İstasyon ve Orta İstasyonun yapılacağı bölgede Antakya Belediyesi’ne ait parsellerin Büyükşehir Belediyesi’ne devrine onay verdiklerini söyledi.

BAŞKAN SAVAŞ NE DEMİŞTİ?

Teleferik projesi ile ilgili daha önce açıklamalar yaparak Antakyalıları bilgilendiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş’ta hatırlanacağı üzere söz konusu sorunu değerlendirmiş ve şu açıklamada bulunmuştu: “Teleferik projesi kazısı sırasında çıkan tarihi eserler var. Bu eserleri bulundukları yerde sergileme yöntemini yaşama geçireceğiz. Projenin yapım işi biz de ancak arsa Antakya Belediyesi’nin mülkiyetinde. Her iki belediye yetkili organları bir araya gelerek bu sorunu karşılıklı çözebilirler” demişti.

GÖZLER ŞİMDİ YENİDEN HBB’DE

Bundan sonra yaşanacaklarla ilgili vatandaş şimdi HBB’den yapılacak açıklama ya da atılacak adımı bekliyor. Hatırlanacağı üzere; Antakya Teleferik projesinde, İnşaat çalışmaları 2012 yılı başlarında başlanmıştı. Teleferik aynı yılın sonuna doğru bitecek ve hizmet vermeye başlayacaktı. Ancak inşaat kazısı sırasında çıkan tarihi eserler nedeniyle kazı uzun bir süre durduruldu. Gerekli olan izinler alındıktan sonra kazı devam etti. Ancak bu kez Projenin yapıldığı parsel Antakya Belediyesi mülkiyetinde çıktı. İnşaat bir kez daha durdu. Antakya Belediyesi, inşaatın durmaması için üzerine düşeni yapmış görünüyor.

Ancak tüm bu açıklamalara rağmen Teleferik konusunda ilimiz Hatay’da belirsizlik sürüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz