Vatandaş: Pis koku iddia değil gerçek…

20 Ağustos 2015 Perşembe, 12:56

Geçtiğimiz günlerde yerel basındaki pis koku haberlerine ilişkin; Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) bir açıklama yaptı.  Antakya Arıtma Tesisi’ nden çevreye yayılan; Defne İlçesi başta olmak üzere Samandağ ve Antakya ilçelerinin de büyük bir bölümünü etkisi altına alan kötü kokuları iddia olarak niteleyen HATSU vatandaşların tepkisini çekti.

HATSU’YA GÖRE KÖTÜ KOKU BİR İDİDA…

Yapılan açıklama;“Herkesçe bilinen ve yüzlerce vatandaşın haber merkezimize ilettiği sıkıntının yok sayılması belediyeye yakışmadı.” Yorumlarına neden oluyor. Çözüm mercii olması beklenen HATSU’nun açıklamalarında çok daha gerçekçi olması gerektiğine işaret eden vatandaşlar Arıtma Tesisi’nin şehir dışına taşınması taleplerini yinelediler.

Genel Müdürlük konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, arıtma tesisinin bulunduğu bölgede daha önce belde belediyeleri olan Çekmece ve Turunçlu mahallelerine ait kanalizasyon atıklarının Hanna Çayı’na döküldüğünün altını çizerek, bu olayın kötü kokuya neden olduğunu ileri sürerek, bu durumu ortadan kaldırmak adına çalışmaların hızla sürdüğünü bildirdi.

“BAŞKAN SAVAŞ’TAN MÜDAHALE BEKLİYORUZ”

Vatandaşlar halkçı yönetimiyle her daim başarılara imza atan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tan, olaya el atması ve sebep ne olursa olsun soruna çözüm bulmasını istiyor. “Pis koku Hatay’ın, Hataylının kaderi olmamalı.” Bilgi ve birikimiyle konuyu çözme kapasitesi olan Başkan Savaş’ın HATSU açıklaması yanısıra soruna ilişkin nasıl davranacağı merak konusu…

ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

Turunçlu Mahallesi ile Defne ilçesinin bir bölümünün kanalizasyon atıklarının mevcut arıtma tesisine ulaştırılması için de çalışmalar yapıldığını belirten İdare, bu projenin hazır olduğunu, mevcut arıtma tesisinin kapasite büyütme çalışmalarının da çok yakında başlayacağını açıkladı.

Ayrıca Samandağ ilçesi kanalizasyon şebekesi projesinin de hazırlandığına vurgu yapan Genel Müdürlük, bu yıl içerisinde hayata geçecek projeler ile Defne ve Samandağ halkının kötü kokulardan kurtarılacağını bildirdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz