Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Vali’den Türbe Ziyareti…

23 Ekim 2013 Çarşamba, 13:24
Vali’den Türbe Ziyareti…

ılimizde çeşitli etkinliklerle kutlanan Gadir Hum Bayramı’nda birlik ve beraberlik mesajları verildi. Antakya’nın tüm mozaiği bir araya gelerek Alevi vatandaşların Gadir Hum Bayramını kutlaması güne ayrı bir önem kattı.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, eşi Sayın Zehra Lekesiz ile birlikte Alevi vatandaşlarımızın ‘Gadir-i Hum Bayramı’ kutlama programına katılarak Alevi vatandaşların bayramını kutladı.

Harbiye Beldesi’ndeki şeyh Yusuf El Hekim Türbesi’nin bulunduğu mekânda düzenlenen etkinliğe Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Alb. Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof.Dr. H.Salih Güder, Baro Başkanı A.Sinan Akgöl, ıl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Harbiye Belediye Başkanı Hikmet Karaali, ATSO Başkanı Hikmet çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, ATSO Meclis Başkanı Sebahattin Eskiocak, Ermeni Cemaati temsilcisi Cem çapar, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Yakup çeng, odaların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri eşleri ile birlikte katıldılar.
 
Zenginliklerden bir taneside bayramlardır
 
Burada yaptığı konuşmada Alevi vatandaşların Gadir Hum Bayramı’nı kutlayan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, vatandaşlarımızın bayram coşkusuna ortak oldukları için protokol üyelerine ve eşlerine de ayrıca teşekkür etti.ılimizin, insanlığın ortak tarihinin yazıldığı, yaşandığı bir coğrafya olduğunu, içerisinde sayısız güzellikleri ve zenginlikleri barındırdığını ifade eden Lekesiz, “Bu zenginliklerden ve güzelliklerden bir tanesi de bayramlardır. Birbirinden güzel bayramları hep beraber kutluyoruz.”dedi. 
 
Beraber kutlamaya devam edeceğiz
 
Lekesiz, “Bayramlar, millet olma bilincinin yeniden güçlendiği, dargınlıkların sona erdirildiği, birlik beraberlik duygusunun güçlendirildiği müstesna günlerdir. Memnuniyetle belirtmek isterim ki, ilimizin farklı renklerine ilişkin bayramları, Müslüman, Hıristiyan, Ermeni, Musevi vatandaşlarımızın bayramını hep beraber aynı coşkuyla kutladık bundan sonra da beraber kutlamaya devam edeceğiz inşallah.” diye konuştu.
 
Cumhuriyetimizin 90.Yılını Coşku ile Kutlayacağız-
 
Yakında Cumhuriyetimizin 90.yılını milletçe heyecanla, gururla kutlayacağımızı hatırlatan Lekesiz, Cumhuriyetimizin; Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Milletimizin topyekün omuz vermesiyle kurulduğunu ifade ederek, “90 yıllık süre içerisinde ülkemizde hemen her alanda önemli gelişmeler kaydedildiğini gururla görüyoruz. şüphesiz gelinen bu noktada tüm milletimizin bireylerinin emeği var. Bizler de Atalarımızdan devraldığımız Cumhuriyeti daha güçlü, daha müreffeh ve daha güzel günlere taşımak için hep beraber çalışıyoruz” dedi.
 
Burada olmaktan mutluyum
 
Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Alb.Hasan Polat ise, bayram kutlama etkinliğinde ilk defa bulunduğunu ve bundan da mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Böyle güzel bir günde, birlik ve beraberlik ortamında bulunmaktan dolayı mutluyum. ınşallah bu bayram birlik ve beraberliğimizi sürdürmemize de vesile olur.”diye konuştu.
 
Herkesin inancına saygılıyız
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, “Hıristiyan kardeşlerimizin Paskalya Bayramı’nı, Musevi kardeşlerimizin Hamursuz Bayramı’nı, Müslümanların da Ramazan Bayramı’nı ve Kurban Bayramı’nı birlikte kutlamaktan mutluluk duyuyoruz, bizim bayramımız çok çünkü bizim gönlümüzde herkesin inancına saygı yatıyor. Bize ecdadımız sevgiyi, kardeşliği, barışı, hoşgörüyü miras bırakmış, gökkuşağındaki güzellik ecdadımızdan yadigar.”şeklinde konuştu.
 
Hataylılar paylaşmasını biliyor
 
ıl Jandarma Komutanı J.Alb.Hasan Koçyiğit ise, Gadir-i Hum Bayramını içtenlikle kutlayarak bu coşkuya ortak olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç da, hoşgörünün ve sevginin harman olduğu bir memlekette görev yapmaktan onur duyduğunu ifade ederek, “Hataylılar her şeyi paylaşmayı biliyor. Aleviliğin hoşgörüsü ve sevgisinin harman olduğu bir ortamda sizlerle kucaklaşmaktan son derece mutluluk duyduğumu ifade etmen istiyorum.”diye konuştu.
 
önce insan diye bakıyoruz
 
Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli, “Hatay’da Müslüman, Musevi, Ermeni hep beraber yaşıyoruz, bayramları hep beraber kutluyoruz. Bu birlik ve beraberliği daima devam ettirelim.”diye konuştu.Ermeni Cemaati temsilcisi Cem çapar, Hataylıların birbirinin bayramını acılarını, sevinçlerini paylaşmayı çok iyi bildiklerini vurgulayarak, “çünkü biz ötekine öteki demiyoruz, arkadaşım, komşum, meslektaşım diyoruz. önce insan diye bakıyoruz. ”dedi.Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Yakup çeng ise, Hatay’da var olan birlik ve beraberliği tüm dünyaya anlatmak istediğini kaydetti.Konuşmaların ardından Vali Lekesiz ve diğer konuklar türbeye girerek dua ettiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz