Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Vali zehir zembelek konuştu…

20 Mayıs 2009 Çarşamba, 23:28
Vali zehir zembelek konuştu…

2008’i değerlendiren Vali Miroğlu hizmette başarız olunduğunu söyledi.Hatay Valisi Nusret Miroğlu, 2008 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak, tüm kamu kurum ve kuruluşların yaptığı hizmetleri rakamlarla açıkladı ve yeterli görmediğini de açık yüreklilikle itiraf etti.
 
Vali Miroğlu, geçen yılın hizmette başarısız geçtiğini belirterek, “Geçen yılı bazı sektörlerimiz iyi, bazıları kötü geçirdi. Ama 2009 yılının bizim için daha iyi olacağını söyleyebilirim” dedi. Miroğlu, ıl özel ıdare Müdürlüğü çok amaçlı toplantı salonunda, Hatay’da 2008 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak, tüm kamu kurumlarının hizmetleri hakkında yaklaşık iki saat katılımcılara bilgi verdi.
 
2008 YILINDA HıZMETTE BAşARISIZ OLUNDU, AMA 2009 öYLE OLMAYACAK
 
Halkın kısıtlı kaynaklarından devlete aktarılan kamu gelirlerinin, etkin ve verimli bir biçimde kullanılmasının kamu yönetiminin temel sorumluluğu olduğunu belirten Miroğlu, şöyle devam etti:
 
“Ancak hizmet yönünden 2008 yılını çok başarılı geçirdiğimizi söyleyemiyorum. Bazı sektörlerimiz güzel bazı sektörlerimizde iyi bir çalışma ortaya koyamamış. Bunu zaten rakamlarda ortaya koyuyor Ama inşallah 2009 yılında bu olmayacaktır.
 
En azından 2009’un 2008’den biraz daha iyi olacağı kanaatindeyim. çünkü 2008’in yarısında biz görevi teslim aldık, geçen sürede ancak ilimizi tanıdım. Bir ili tanımak o kadar kolay değil. Tabi ki zaman istiyor. Bazı başarısızlıklarımızın altında yatan nedenlerden biri de bu. Ama 2009 için mazeretimiz yok, hele paramız varsa ve o parayı harcayamamışsak bunun hiçbir mazereti olmaz. Bu yüzden 2009’u daha başarılı geçirmek için gayret edeceğiz.
 
Planlamalarımızı da daha isabetli bir şekilde yapacağız. çünkü zaman zaman isabetsiz yatırımlarda olmaktadır. Biz her türlü eleştiriye açığız. Benim vatandaşlarımızdan ricam bir haksızlık bir yanlışlık görüldüğünde lütfen bunu bize iletsinler. Mesela iki yerin hizmete ihtiyacı vardır.
 
 Bunun ikisini birden yapma şansınız olmadığı zaman bunun birini tercih edersiniz. Birini tercih ettiğiniz zaman tercih edilmeyen muhakkak bir şey söyler. Bunu söylerken haklıdır da. Onun niçin yapılmadığına bir gerekçe bulunur. Ancak bir yere hizmet götürürken o yerin o hizmete ihtiyacı olmadığı halde o hizmet yapılıyorsa ve o hizmete gerçekten de çok ihtiyacı olan bir yere o hizmet yapılmıyorsa işte o felakettir.
 
 Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu hatadan da öteye geçer. Bu konularda da bizlere yardımcı olunursa çok iyi olur. Aklımızın kestiği, gücümüzün yettiği her şeyi imkanlarımız dahilinde yapmaya çalıştık. Burada bir başarısızlık varsa, bu bana aittir. Devlete ait yapamadığımız ya da unuttuğumuz ne varsa sorumlusu benim.”
 
BüTçE GELıR TAHSıLATI; 1 MıLYAR 788 MıLYON 630 BıN TL
 
 Miroğlu, Hatay’da 2008 yılında merkezi yönetim bütçe gelir tahsilatının 1 milyar 788 milyon 630 bin TL, giderlerinin ise 1 milyar 149 milyon 742 bin TL olarak gerçekleştiğini ifade ederek, Hatay’ın merkezi yönetim bütçesi bakımından, gelirlerinin giderleri karşılama oranının yüzde 155,57 olduğunu ifade etti.
 
Hatay’daki tüm yatırımları ve projeleri takip ettiklerini ifade eden Miroğlu, “Ayrıca KöYDES, ıl özel ıdare Müdürlüklerini rahatlatan bir proje. Merkezi hükümetten gelen paralarla köylerin içme suyu ve yol gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Kalitesi tartışılır ama hizmet geldiği de bir gerçek” diye konuştu.
 
DOMUZ GRıBı KONUSUNDA GEREKLı TEDBıRı ALDIK
 
Tüm dünyayı etkileyen ve ülkeleri tedbir almaya zorlayan “Domuz Gribi” için Hatay’da da gerekli önlemlerin alındığını dile getiren Miroğlu, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz hafta Ankara’da 81 ilin valileri ve sağlık müdürleri toplantıya çağrıldı. Bu toplantı son derece verimli geçti. Hatay olarak biz orta Anadolu bölgesinde değil, bir sınır kentiyiz.
 
Hem deniz yoluyla, hem de karayoluyla gelecek olan turistlere açık sınır kapılarımız var. Son derece tehlikeli olan Domuz Gribi insandan insana çok çabuk bulaşıyor. Bu temas hem havadan, hem karadan hem de denizden gelebilir. Devlet olarak gereken tedbiri alıyoruz. Ama yetmeyebilir, vatandaşlarımızın da bu konuda uyanık ve duyarlı olmaları gerekiyor.” Düzenlenen toplantıya Kaymakamlar, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Hatay’da yayınlanan yerel gazete ve ulusal basın temsilcileri katıldı.  
 
Kaynak:asya radyo.com

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz