Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Vali Lekesiz’in Sığınmacılar Yorumu…

30 Eylül 2013 Pazartesi, 09:45
Vali Lekesiz’in Sığınmacılar Yorumu…

Hatay valiliğinin hemen her olay sonrası yaptığı ‘Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kim olursa olsun yasalara uymayan herkes kanunlarda öngörülen ceza ne ise onunla cezalandırılır. Hiç kimseye bir özellik tanınması söz konusu değildir’ açıklamalarına rağmen ilimiz Hatay’da yaygın olan ‘Suç işleyen Suriyeliler korunuyor’ algısının daha da yaygın hale gelmesi Hatay kamuoyunu ikiye böldü. Hatay’da yaşayan insanların bir kesimi Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve güvenlik birimlerine yönelik yapılan eleştirileri haksız ve yersiz bulurken, bir diğer kesim ise söz konusu alanda bir zafiyet yaşandığında ısrarcı davranıyor.

Güvenlik birimlerinin yaptığı çalışmaları yeterli ve başarılı bulan kesim, “ülkemizde bir politika izleniyor. Söz konusu politika çerçevesinde çok sayıda Suriyeli bize sığındı. Nüfus arttı. Dolayısıyla zaman zaman istenmeyen olayların yaşanması normal. Ancak olumsuz gelişmelere rağmen başta sayın valimiz olmak üzere güvenlik birimleri üstlerine düşen görevi yapıyorlar. ılgililer görevlerini ihmal ediyor olsaydı daha farklı olaylar yaşanabilirdi” diyorlar. Son yaşanan olayla bu düşünce ve kanaatlerini güçlendiren vatandaşlar, “ıki Suriyeli tarafından öldürülen taksi sürücüsünün katilleri aynı gün yakalanmış ve tutuklanmıştı. Ancak kamuoyunda sanki bu kişilere göz yumulmuş gibi hava estirildi. Daha sonra bunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Kaldı ki olay siyasi değil adi bir olaydı. Bu ve bunun gibi bazen bizim de yanıldığımız hususlar oluyor” dediler.

PEKı, VALı LEKESıZ NE DıYOR?

Bu konu başta olmak üzere Hatay’da yaratılan ve yaratılmaya çalışılan bu algı ile ilgili Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in görüşüne başvurduk. Oldukça dolu olduğu gözlenen ve çarpıcı cümleler kullanarak duygu ve düşüncelerini dillendiren Vali Lekesiz, söz konusu algının tamamen yersiz ve gereksiz olduğunu söyledi. Birileri tarafından bu konuda kamuoyuna pompalanan ‘Suç ışleyen Suriyeliler Korunuyor’ algısının kasıtlı yapıldığını belirten Lekesiz,

“Suç işleyen Suriyelileri biz niye koruyalım? Böyle bir şey olabilir mi? Kendi vatandaşımı bırakıp Suriyeliyi niye koruyayım? Yazık oluyor Hatay’a. Bu asılsız dedikodularla Hatay’ın geleceği ile oynanıyor. Bugün yarın biz gideriz. Siz kalacaksınız. Zararı siz göreceksiniz. 21. yüzyılın Türkiye’sinden söz ediyoruz. Kim olduğu belli olmayan bir otorite ile Türk askeri birlikte
çalışıyor da, birlikte fotoğraf çektiriyor da, basında böyle haberlerde yapıldı biliyorsunuz. öyle şey olur mu? Ben Hatay adına çok üzülüyorum. Birileri bu ve benzeri söylentileri kasıtlı olarak çıkarıyor. Kasıtlı olarak çıkarılan bu dedikoduların aslının ne olduğunu ben bilirim, siz bilirisiniz ama bilmeyenlerin, bilemeyeceklerin sayısı da çok. Bu söylentilerin gerçekte yaşandığını sananlarda var. Aslı astarı olmayan şeyler söyleniyor. Hatay’ın geleceği ile oynanıyor. Halkımız uyanık olsun. Bu söylentilere kanmasın. Hatay’ı Hataylılar benden iyi tanır. Burada yaşayan Alevi, Sünni, Ermeni, Hıristiyanların Suriye’de akrabaları var. Orada yaşayanların da burada akrabaları var. Biz bu unsurları zenginlik olarak değerlendiriyoruz. Ancak bizim bu zenginliğimizi ulusal ve uluslararası bazı yapılar ve oluşumlar bizim zayıflığımız olarak gördüler. Bizim çok renkliliğimizin sinir uçlarıyla oynayarak Hatay’da bir mezhep çatışması çıkartmaya çalıştılar. Ancak şükürler olsun ki sağduyulu Hataylılar bugüne kadar bu oyuna gelmediler. Bundan sonrada gelmeyeceklerine olan inancım tamdır” dedi.

ALINAN öNLEMLER NEDıR?

Başta yabancı unsurlar olmak üzere ülke içinde de Hatay’ı karıştırmak çabasında olanların varlığına her fırsatta dikkati çeken Vali Lekesiz, Gazetemiz Yazarı Ali Yolcu’nun bu konuda alınan önlemleri sorması üzerine Vali Lekesiz, özellikle kentte yayılan dedikodulara kanılmaması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi. “Bizim kapımız 24 saat açıktır. Dileyen her vatandaşımız duyduğu her ne ise gelir ve bizden öğrenebilir. ışin doğrusu nedir anlatırız” diyen Lekesiz, “Her şeyden önce sevgili gençlerimize sesleniyorum. Onlar bizim geleceğimiz. Onlardan rica ediyorum; lütfen soğukkanlı olun. Duyduğunuz şeylerin aslını öğrenmeden, duyduklarınızla hareket ederek yanlışın içinde olmayın. ıyice araştırmadan, bilmeden size takdim edilenle hareket etmeyin. Kendi doğrularınıza hizmet ettiğinizi sanırken, başkalarının doğrularına hizmet edebileceğiniz ihtimalini de unutmayın. ınsanların duyguları kabardığı an ne yazık ki bir başkasının doğrularına hizmet ediyor edebiliyor. Bu ve benzeri açıklamaları aylardır yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

MüFETTışLER çALIşMALARINI SüRDüRüYOR

Gezi Parkı olayları çerçevesinde yaşamını yitiren Abdullah Cömert ile Ahmet Atakan’ın akıbetini de sorduğumuz Vali Lekesiz, her iki olayla ilgili müfettişler görevlendirildiğini hatırlatarak, “Gerekenler yapılıyor. ınanın gerekenler yapılıyor. Abdullah Cömert olayında orantısız güç var mı? Nasıl öldü? Suçlu veya suçlular kim? Bütün bu sorulara yanıt verecek raporların sonuna gelindi. Söz konusu raporlar ilgili Bakanlığa sunulacak ve öyle sanıyorum ki konu ile ilgili Bakan bey’in kendisi açıklama yapacak. Kusurlu kim ise cezasını alır. Kamuoyu müsterih olsun” dedi. Ahmet Atakan olayını da değerlendiren Vali Lekesiz, “Ahmet Atakan’ın ölümüyle ilgili de Mülkiye müfettişleri araştırmalarını sürdürüyor. Yukarıdan düştüğü, düşürüldüğü veya itildiği her ne ise titizlikle inceleniyor. Usulsüzlük var mı, yok mu bunlar ancak raporun tamamlanmasıyla birlikte ortaya çıkacak. Bu olayda da Abdullah Cömert olayında olduğu gibi müfettişler günlerdir Antakya’da çalışıyor” ifadesinde bulundu.

MüFETTış RAPORLARINI BEKLıYORUZ
Lekesiz, “Yaşanan bu iki ölümlü olayı değerlendiren, soruşturan müfettişlerin benzer şekilde Gezi Parkı olaylarının tamamı çerçevesinde meydana gelen usulsüzlük var mı, yok mu? Polis olsun, asker olsun yaptığı yanlış var mı? Bunlarda araştırılıyor. Bu konu ile ilgili de çalışma bitim aşamasına geldi. Müfettişlerin sunacağı rapor doğrultusunda yanlış yapan kim varsa hepsi cezalandırılır. Devletin yasalarla belirlediği usuller vardır. Bu usullerin dışına kim olursanız olun çıkma şansınız yok. çıkarsanız gerekli cezayı yine kanunlarda belirlenen şekilde alırsınız. Müfettişler raporlarını verecek, belirlenen usuller dışına çıkan varsa elbette onlarda cezalarını çekecekler” diye sözlerini tamamladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz