Vali açıkladı:Sınırlar kapalı kalacak…

27 Ocak 2015 Salı, 11:53

2013 yılı Mayıs ayında güvenlik gerekçesiyle geçi bir süre için kapatıldığı açıklanan Yayladağı Gümrük Kapısının yeniden hizmet vermesi çaba gösteren isimler arasında yer alan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Yayladağı Sınır Kapısının kapalı tutulmasıyla birlikte bölgede yaşayan insanların ve özellikle Suriye’de iş yapan, öğrenim gören ve akrabaları olan vatandaşlarımızın ciddi bir şekilde etkilediğini ve mağdur edildiğini söyledi.
Eryılmaz, “Günümüz itibariyle Suriye ile olan sınırlarımız ve bütün gümrük kapılarımız (Yayladağı Sınır Kapısı hariç) Radikal köktenci terör guruplarının denetimi altındadır. Yayladağı sınır Kapısı da güvenlik sorunu öne sürülerek 2013 Mayıs ayından beri giriş-çıkışlara kapalı tutulmaktadır. Oysaki Suriye’de olayların başladığı günden bugüne Yayladağı Sınır Kapısı’nda hiçbir olay yaşanmamıştır. Geçişlerin yasal ve güvenli yapıldığı tek sınır kapısı Yayladağı Sınır Kapısı’dır. Sınır kapısının kapalı tutulması, bölgede yaşayan insanlarımızı ve özellikle Suriye’de iş yapan, öğrenim gören ve akrabaları olan vatandaşlarımızı ciddi bir şekilde etkilemiş ve mağdur etmiştir” dedi.
Hatay Valisi Ercan Topaca konuyla ilgili: “Bunu güvenlik gerekçesiyle yapıyoruz. Yayladağı sınır kapısı güvenlik nedeniyle kapanmıştır. Suriye’de güvenli bir ortam sağlanamadığı sürece de kapalı kalacak. Ne Yayladağı Sınır Kapısından ne de Cilvegözü Sınır Kapısından çıkışlara izin vermiyoruz. Suriyeliler dışında hiç kimseye müsaade edilmiyor. Türk vatandaşlarının orada güvenliği yok. Bu uygulama ondan kaynaklıdır. Vatandaşımızın güvenliğini sağlamak zorundayız. Onların yaşamını tehlikeye atamayız. Çok özel durumlar olmadığı sürece Türk vatandaşlarının Suriye’ye girişine izin vermiyoruz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz