Valentin Trofımov’ den Opera…

07 Mart 2014 Cuma, 10:47
Valentin Trofımov’ den Opera…

Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Mustafa Yazıcı Konservatuarı öğretim Elamanlarından ve şef Ukraynalı Valentin Trofımov, 18 Mart çanakkale Zaferi’nin anlatıldığı ‘çanakkale Operası’ yazdı. Opera, zaferin 99′uncu yıldönümü olan 18 Mart’ta seslendirilecek.

Daha önce ‘çanakkale Kantatası’ yazan şef Valentin Trofımov, şimdi de tüm dünyaya mal olmuş bir destan olan çanakkale Zaferi’nin operasına imza attı.

ıkinci Dünya Savaşı’nın kendisini çok etkilediğini belirten Trofımov, O savaşta 30 yaşında şehit olan dedesini ifade ederken gözleri doldu. Savaş hakkında okuldan, ailesinin anlattıklarından ve kitaplardan bilgi edindiğini belirtti.

Trofımov hatıralarını, “Okullara savaşta gazi olan insanların gelip savaşı o anı anlattıklarını ifade etti. Biz de onlara şiirler okurduk. O zaman okuduğumuz şiirleri ve ezgileri şu an bile hatırlıyorum. O yaşlarda savaşı ve savaşın etkisinin neler olduğunu her genç gibi ben de anlayamıyordum. Ama şimdi çok sene geçti daha iyi anlayabiliyorum” sözleriyle dile getirdi.

Türkiye‘de her sene 18 Mart çanakkale şehitlerini Anma Günü’nde çanakkale Operası yazmayı istediğini ifade eden ve bu isteğini de sonunda hayata geçirdiğini anlatan Trofımov, bu projesini 14 Ocak 2014’te tamamladı. Dünyada ve Türkiye‘de ilk defa çanakkale Operası Mustafa Kemal üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’nda 18 Mart tarihinde seslendirileceğini ifade etti.

çanakkale Zaferi’nin 99′uncu yıldönümü olan 18 Mart’ta,  MKü Mustafa Yazıcı Konservatuarı’nda öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan 41 kişilik bir kadro tarafından ‘çanakkale Operası’ seslendirilecek. Trofımov provaların tüm hızıyla devam ettiği kaydetti.

çanakkale Operası korosunda yer alan öğrencilerden Deniz Kılıç, geçen sene 18 Mart Anma Günü’nde ‘çanakkale Kantatı’ çaldım. Bu sene ilk defa operada görev alacağım. Diğer profesyonel operalar gibi ilk defa orkestra çukurunda ‘çanakkale’ operasını sergileyeceğiz. Valentyn Trofimov hocamızın, bizim halkımız için bu kadar önemli bir gün olan,18 Mart Anma Günü çanakkale Operası yazmış olması ve bizim bunu sergileyecek olmamız çok değerli ve gurur verici.

öğrencilerden Nihat Acıoğlu, solist olarak ilk defa bir operada ‘reçitatif’ söylediğini ve bundan dolayı çok gururlu ve mutlu olduğu ifade ederken, Güzin Tura ise “şehitlerimizi andığımız bu özel günde orkestrada bulunmak ben ve arkadaşlarım için gurur verici. şehitlerimizi anmaya her zaman devam edeceğiz ve onları asla unutmayacağız” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz