Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Üzüm bağlarında maximum verim…

03 Eylül 2009 Perşembe, 09:44
Üzüm bağlarında maximum verim…

Hassa ilçesinde üzüm bağlarında ürünleri hastalıklara karşı korumak ve verimi arttırmak amacıyla, üreticilerin cep telefonlarına mesaj gönderilerek zamanında ilaçlama yapmaları konusunda uyarıda bulunuluyor.
 
Tarım ılçe Müdür Vekili Mehmet Güneş, yaptığı açıklamada, ilçede yaklaşık 46 bin 500 dekarlık alanda üzüm yetiştirildiğini söyledi. Uzaktan algılama sistemi önemli bir gelir kaynağı olan üzümle ilgili ilçede yaklaşık bin 121 üreticinin bulunduğunu ifade eden Güneş, iklim şartlarının uygunluğu ve verimli arazilerinde Antep karası, hatun parmağı, ızmir incisi gibi değişik çeşitlerin yetiştiriciliğini yaptıklarını kaydetti. Bölgede üzümden daha fazla verim almak ve ürünleri hastalıklara karşı en iyi şekilde koruyarak, çiftçinin emeğinin karşılığını almasını sağlamak amacıyla çalıştıklarını belirten Güneş, bu kapsamda üzüm bağlarını sürekli gözetleyen uzaktan algılama sistemi kurduklarını belirtti.
 
Anında mesaj geçtikleri yıl bölgede 46 bin ton üzüm verimi aldıklarını, bu sezon ise 50 bin tonun üzerinde bir verim hedeflediklerini vurgulayan Güneş, ”Hassa’da yetiştirilen üzüm, Hatay’da üretilenin yüzde 84’ünü oluşturuyor. Verimli topraklarımız ve iklim koşullarımız nedeniyle üzüm bölgemizde önemli bir gelir kaynağını oluşturuyor. üzümlerimizin verimini arttırmak, ihracattan daha fazla pay alabilmek için çalışıyoruz” dedi.
 
 ıki adet algılama sistemi…
 
 Bu kapsamda 46 bin 500 dekarlık arazilerini kontrol altında tutan iki adet uzaktan algılama sistemlerinin olduğunu belirten Güneş, “Bu sistem sayesinde, üzüm bağları uydu aracılığıyla sürekli kontrol ediliyor ve gözetleniyor. Sıcaklık, nem, yağış gibi değişen iklim koşullarıyla ilgili üreticilerin cep telefonuna sürekli mesaj gönderiyoruz. Bu şekilde üreticiler, kendilerine gelen mesajları değerlendirerek, üzüm bağlarını zamanında ilaçlamasını yapıyor. Sistem sayesinde, ürünlerimizi hastalıklara karşı koruyarak verimini arttırıyoruz” dedi.
 
Temmuz ayında başlayan ve eylülün sonuna kadar üzüm bağlarında hasadın devam ettiğinin altına çizen Güneş, yetiştirilen ürünlerin yüzde 5 ile 10’unun yaş olarak ihraç edildiğini kaydetti.
 
 Büyük talep görüyor…
 
 Yurt içinin yanı sıra Rusya, Suudi Arabistan, ürdün, Romanya, Ukrayna olmak üzere çok sayıda ülkeye üzüm gönderdiklerini ifade eden Güneş, ”Lezzeti, iriliği ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi arasında yer alan üzümlerimiz, yurt içinin yanı sıra yurt dışından da büyük talep görüyor. ıhracatımızın artması, daha fazla ülkenin bölgemizde yetişen üzümlerin tadı, rengi, aromasını tanımalarını istiyoruz. Lezzetli üzümlerimizin ününün herkes tarafından bilinmesi lazım” diye konuştu.
 
 En büyük sıkıntılarının ilçede üzüm işletme tesislerinin bulunmaması olduğunu belirten Güneş, bu konuda üreticilere gereken desteğin verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz