Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Uygulama Hukuk Dışıdır…

14 Nisan 2010 Çarşamba, 11:44
Uygulama Hukuk Dışıdır…

Eğitim-ış Hatay şubesi, okullardan stant parası alınmasından dolayı Milli Eğitim Müdürlüğünü mahkemeye verdi.
 
Eğitim-ış şube Başkanı şenol Eyüboğlu yaptığı yazı açıklamasında, ıl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü okul yöneticilerine yönelik haksız ve hukuk dışı “para dilenme dayatmasına” derhal son vermeye de çağırırken, tepkisini şöyle dile getirdi:
 
“Eğitim-ış Hatay şubesi Valilik tarafından ıl ve ılçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile okullardan talep edilen stant parasını mahkemeye taşıdı.
 
Okullarımızı gelir getiren fabrikalara dönüştürmek isteyenlere karşı mücadelemizi yılmadan sürdürmeye kararlıyız. Okullarımızın hiçbir ihtiyacı karşılanmazken Valiliğin okullardan yaklaşık stant parası olarak 885 TL talep etmesini doğru bulmuyoruz. Okullarını çaresizlikler içerisinde yönetmeye çalışan okul müdürlerimizin bir de stant parası için zorlanması okullarımızdaki iş ve işleyişi daha da zora sokacağı muhakkaktır. Zaten yeterince sıkıntı yaşayan okullarımıza ayrıca bu tür maliyetler yüklemenin mantığı nedir? Okullarımızın içinde bulunduğu sıkıntıları yöneticilerimiz görmemezlikten gelmektedirler.
 
Bilim şenlikleri adı altında böyle bir etkinliğin düzenlenmiş olması tabiî ki takdire şayandır. Fakat bunun için ilçelerdeki birçok okulun Antakya’ya taşınmasının eğitim açısından ne yararı olacaktır? Projesi veya bir etkinliği olmayan okulların standın başında boş boş tutulmasının ne yararı olacaktır?
 
Hatay Eğitim-ış olarak; Hatay Valiliği ıl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü okul yöneticilerine yönelik haksız ve hukuk dışı “para dilenme dayatmasına” derhal son vermeye çağırıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, “ Millî Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde kendi sorumluluğunu okul müdürlüklerinin üzerine yıkmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Sendika olarak dayatma nedeniyle mağdur edilen tüm okul müdürlüklerinin tamamına gereken hukuki desteği sunacağız Hukuk dışı uygulamada ısrar edilmesi ilgililerin hukuki ve cezai sorumluluklarını doğuracaktır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz