Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

Üyelerin karşısında saygıyla eğiliyorum..

01 Mart 2013 Cuma, 17:12
Üyelerin karşısında saygıyla eğiliyorum..

Vergi haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan HASıAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, bu yıl da Hatay genelinde dereceye giren üyelerinin olduğunu ve bu üyelerinin karşısında saygıyla eğildiğini açıklamasında dile getirdi. Başkan Gül, günün anlam ve önemine binaen yaptığı yazılı açıklamasında, “Devlettin ürettiği Kamu hizmetlerinin etkin, geniş, sağlam, verimli ve hızlı yürütülmesi için gerekli olan finansman kaynağının sağlanmasında vergi gelirleri büyük önem taşımaktadır. Vergi, yalnızca kamu giderlerini finanse eden bir kaynak değil, aynı zamanda ekonomik büyümeyi teşvik eden, istihdamı ve sanayileşmeyi özendiren, haksız rekabeti önleyen, sosyal adaleti düzenleyen, tasarrufları ve sermaye birikimini sağlayan en önemli araçlardan biridir” değerlendirmesinde bulunarak şu görüşlere yer verdi:
 
 
“Devletin belirlediği vergileri öderken, vergi ödeyen kişilerin, kamu hizmetlerinden yararlanma düzeyi kesinlikle göz önünde bulundurulmaz. Bu, tamamen kişilerin ödeme gücüyle orantılı bir paylaşımdır. Vergiler ödenirken devlet, sadece vatandaşlarının gelir düzeyine bakar ve kişilerin ödeme gücüne bağlı olarak bir ödeme sistemi geliştirir. Devlete kaynak yaratarak, yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını düzenler. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar.
 
 
1923–38 döneminde, 15 yıl boyunca Atatürk’ün maliye politikaları doğrultusunda vergilerin daha adaletli alınması için yasal düzenlemeler yapılmış, devlet gelirleri halkın gelir artışına uygun olarak dengeli bir şekilde arttırılmış ve en önemlisi bütçe açıklarından kaçınılmıştır. Böylece içeride ve dışarıda itibarı yüksek bir hazine oluşturulmuştur. Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin vergimizi ödemesi en kutsal görevlerimizden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da, biz vatandaşlarına karşı yerine getirmesi gereken en önemli görevlerden biridir.
 
 
Köklü bir vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun oluşturulmadığı bir toplumda yeterli düzeyde vergi toplanamayacağı açıktır. Vatandaşlarımızda vergi bilincinin oluşturulması, vergiye gönüllü uyumun sağlanması, idare ve vatandaşlar arsında güven ortamının sağlanması ve verimli bilgi akışının gerçekleştirilmesi sureti ile değişimin sürekli hale getirilmesi hedeflenmelidir. Bu doğrultuda vergi konusunda geleceğin bilinçli ve kararlı mükellefleri olacak çocuklarımıza ve gençlerimize Vergi ve Gelir ıdaresi tanıtılmalı mükelleflerimiz ve vatandaşlarımızla çeşitli platformlarda etkili bir iletişim ortamının sağlanmasına çalışılmalıdır.
 
 
Vatandaşlarımız, vergi vermenin bir ödev, bir zorunluluk ama bunların hepsinin ötesinde bir vatandaşlık görevi olduğunu bilmeli ve benimsemelidir. Ulu önder Mustafa Kemal ATATüRK; “Vatandaşa, hazineye karşı mükellefiyetinin en mühim vazifesi olduğunu anlatmak için, yorulmamak lazımdır” demiştir.
 
 
VERGı SIRALAMASINA GıREN MüKELLEFLER
HASıAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, Hatay’da vergi sıralamasına giren mükelleflerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu. “Bu bilinç ve hasiyetle ilimizin kalkınmasında emeği geçen 2011 vergilendirme dönemi Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Hatay ili geneli ödeme sıralamasında ilk 100 değerlendirmesine giren başta değerli HASıAD üyelerimiz sırası ile
 
GELıRLER VERGıSıNDE;
Sayın Kemal Altunay (6.), Sayın Semir Mullaoğlu (24.), Sayın Bedi çankaya (26.), Sayın Abdullah Korkmaz (55.), Sayın Ufuk Akıllı (74.), Sayın Nizamettin özkaya (77.).
 
 
KURUMLAR VERGıSıNDE;
özbuğday Tarım ışt. Ve Tohumculuk A.ş. (1.), Hatay Has Otomotiv Ticaret A.ş.(5.) , Akaş Tarım ürn. ınş. Ahş. Plas. Amb. San. ve Tic. A.ş.(12.), Teksin Tarım Gıda ürn. Oto. ış. ıhr. Tic. ve Nak. Ltd. şti.(13.), özat ınş. ış.ıhr. Teks. Tic. Ltd. şti. (20), Or-Can Doğal Gaz Top. Sat. Dağ. Ltd. şti.(21.), Reles ış. ve Tic. Ltd. şti.(34.),ınci Eğitim Hiz. Turiz ve Otel. Tic. Ltd. şti.(48.), Ce-Ka Pet. Tic. Ltd. şti. (50.),öztoprak Mot. Araç. San. ve Tic. Ltd. şti. (58.), Günay Motorlu Araç. Paz. ve Tic. Ltd. şti. (63.), ınci Bul. ve Köm. Tic. A.ş.(67.), Karaoğlan Treyler San. ış. ıhr. ve Tic. Ltd. şti. (82.). ve bütün mükelleflerimizi, şahsım ve Yönetim Kurulu adına tebrik ediyor, en içten duygularımızla teşekkür ediyor ve önlerinde saygıyla eğiliyoruz.”
 
 
“ılimiz mükelleflerinin vergilerini zamanında ödedikleri ve ilimizin her yıl tahsilat sıralamasında en ön sıralarda yer aldığı bir gerçektir” hatırlatmasında bulunan HASıAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül açıklamasını şöyle noktaladı. “Bakanlığımızın remi rakamlarından alınan ve Hatay Defterdarlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; ılimiz, vergi ödemeleri açısından 9. Sırada bulunmasına rağmen, hizmet alımında 21, iller arasında gelişmişlik sıralamasında 46. Sırada bulunmaktadır.
 
 
Bu bilgiler, ilimiz mükelleflerinin vergilerini ödeme hassasiyetini gösterirken buna karşılık hala hakkı olan ilgiyi ve desteği alması gerektiğini göstermektedir. Bu düşünce ve duygularla ülkemizde, 1989 yılından bu yana geleneksel hale gelen, toplumumuzun tüm kesimlerinde gereken vergi bilincinin oluşturulması ve yurttaşlarımızda vergi vermenin alışkanlık hale gelmesi amacıyla, ülkemizin dört bir yanında kutlanan Vergi Haftası”nın ilimize, ülkemize hayırlı olmasını dilerim.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz