Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Ürünlerimize sahip çıkalım…

28 Mayıs 2010 Cuma, 13:46
Ürünlerimize sahip çıkalım…

Amik Ovasında buğday hasadı hızla devam ediyor. çiftçilerin sorunlarını yerinde görmek ve hasat işlemlerinin doğru yapılıp yapılmadığını saptamak için Antakya Tarım Platformu Başkanı ırfan O. Hatipoğlu Amik Ovası’ nda incelemelerde bulundu.

Tarım Platformu Başkanı Hatipoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada; Amik Ovası’ nın geçen aylarda uzun süre sular altında kalmasının buğday verimini olumsuz etkilediğini, bilinçsiz biçer makinistleri nedeniyle hasat sırasında büyük kayıplar yaşandığını söyledi.

Başkan Hatipoğlu ; Amik Ovası’ nda ürünlerin gelişmesi döneminde sel baskınları yaşandığına bununda verimi olumsuz olarak etkilediğine vurgu yaptı;  ve ; “Dönüm başına 600-700 kg buğday alınırken bu miktar 350-400 kg düşmüştür. Diğer yandan biçer makinistlerinin dikkatsizliği, düzensiz çalışması ve denetim eksikliği nedeniyle hasat sırasında büyük kayıplar yaşanmaktadır.” dedi.

çiftçileri de ürünlerine sahip çıkması noktasında uyaran Antakya Tarım Platformu Başkanı ırfan O. Hatipoğlu verimin düşmesi ve tane kayıpları zenginliğimizin yok olması yönündeki endişelerini dile getirdi. Başkan Hatipoğlu son olarak “Amik çiftçisinin bitmeyen çilelerinden biriside ürünlerini aracılara kaptırmasıdır. çiftçi; hasat çalışmalarının yarısına gelinmesine karşın ürünlerini kaç liraya satacağını bilmemektedir. çiftçilerimiz dikkatli olmalıdır. Dünya buğday fiyatları yükselme trendindedir. Fiyatlar yüksek olacaktır. Buğdaylarınızı tefecilere kaptırmayın.” şeklinde konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz