Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Üroloji Polikliniği Hizmete Girdi…

17 Şubat 2010 Çarşamba, 17:18
Üroloji Polikliniği Hizmete Girdi…

Mustafa Kemal üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi üroloji Polikliniği halkımıza hizmet vermektedir.
 
 
üroloji Polikliniğinde verilen hizmetler konusunda açıklama yapan Rektör Canda “Mustafa Kemal üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi üroloji Kliniğinde ESWL (taş kırma) ünitesi faaliyete geçmiştir. üriner sistem taş hastalığının her türlü modern tedavisi polikliniğimizde yapılmaktadır. Açık ve endoskopik (perkütan, kapalı) taş ameliyatları, taş kırma hizmeti deneyimli bir ekip tarafından sunulmaktadır. Cerrahi tedavilerin yanısıra taş hastalığında metabolik araştırmalar ve hastalığın tekrarlamasını engelleyecek ilaç tedavileri de uygulanmaktadır.
 
 
Ayrıca üroloji servisimizde 13 yatak bulunmaktadır. üroloji polikliniklerimizde ayda ortalama 600hastaya hizmet verilmektedir. 2009 yılında taş kırma ünitemizde 181 hastanın taşı kırılmış olup, ürodinami ünitemizde 60  hastaya ürodinami ve 180 hastaya üroflowmetri yapılmıştır. Ameliyaşanelerimizde 2009 yılında toplam 359 ameliyat başarıyla uygulanmıştır.Yaşlanmayla beraber erkek nüfusta sık görülen benign prostat hiperplazisine (selim prostat büyümesi) yönelik tanısal tetkikler (PSA,USG, üroflowmetri vs.) yapılabilmektedir. Endoskopik (TUR, kapalı ameliyat) ve açık prostat ameliyatları başarı ile uygulanmaktadır.
 
Ultrason eşliğinde biyopsi alınarak prostat kanseri erken tanısı konabilmektedir. ürolojik kanser tedavisinde  yılların verdiği deneyim, oturmuş tedavi protokolleri ve güncel yaklaşımlarla birleştirilerek sunulmaktadır. 2009 yılında toplam 87 hastaya prostat biyopsisi uygulanmıştır. Ayrıca üroloji kliniğimizde kanser hastalarına başarıyla radikal cerrahiler uygulanmaktadır.
 
 
 ıdrar kaçırma (stres ve sıkışma inkontinansı), interstisyel sistit tedavileri günümüz ürolojisindeki en çağdaş yöntemlerle yapılmaktadır. üroloji bölümmüz bünyesinde yapılan ürodinamik testler ve hastaların yakınmalarının en iyi şekilde yorumlanmasıyla verilen cerrahi kararları kadın ürolojisindeki başarımızın temelini oluşturmaktadır. Erkek infertilitesi ve ereksiyon bozukluklarının medikal ve cerrahi tedavi hizmetleri verilmektedir.
 
 
 çocuklarda olduğu gibi erişkinlerde de nörojen mesane hastalıklarının tanıları çağdaş ürodinamik testlerle konularak, tedavileri yapılmaktadır.
 
 
 Laparoskopik cerrahi alternatifi kliniğimizde özellikle böbrek kaynaklı patolojilerin tedavisinde hastalara etkin ve başarılı bir alternatif olarak sunulmaktadır. Gelecekte de kliniğimizde prostat ve mesane patolojilerinin tedavisinde laparoskopik cerrahiye başlanacaktır. Laparoskopik cerrahi hemen her alandaki ürolojik cerrahilerin hastalara büyük kesiler olmaksızın yapılmasını hedefleyen bir cerrahi alandır. Açık cerrahide elde edilen başarıların aynısını hedefleyen bu yaklaşım, hastalara daha az ağrı, daha kısa hastanede yatış süresi, daha çabuk normal hayata dönüş ve kozmetik iyilik sağlayarak, günümüzde birçok ürolojik cerrahide standart uygulama haline gelmiştir

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz