Üreticinin Borçları Faizsiz Ertelenmeli…

09 Şubat 2012 Perşembe, 09:10
Üreticinin Borçları Faizsiz Ertelenmeli…

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, yaşanan sel felaketi nedeniyle Hatay’ın ”afet bölgesi” ilan edilerek, çiftçi ve üreticilerin borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini istedi.
 
 
CHP Hatay Milletvekilleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Akgöl, Ocak ayı başından beri devam eden yağışların Hatay’da binlerce dekar tarım arazisinin sular altında kalmasına neden olduğunu, bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşanların zarara düştüğünü anlattı.
 
 
 Hatay’ın Antakya merkez, Altınözü, Reyhanlı, Kumlu ve Kırıkhan ilçelerinde binlerce dönüm ekili alanın sular altında kaldığını, çiftçinin yaz ürününü ekemez hale geldiğini, ayrıca hayvancılıkla uğraşanların hayvanlara verecek yem bulamadığını belirten Akgöl, bir an önce hasar tespiti yapılarak acı tablonun ortaya çıkarılması gerektiğini bildirdi. Akgöl, 2090 sayılı yasadaki şartlar aranmaksızın Hatay’ın afet bölesi ilan edilmesi, üretici ve çiftçilerin bankalara, tarım kredi kooperatifleri ve TEDAş’a olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini söyledi.
 
 
 
Selin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen felaketin etkilerini hafifletecek ciddi bir çalışmanın yapılmadığını ifade eden Akgöl, ”Hükümetin izlediği politika nedeniyle Suriye komşunu düşünmeden baraj kapaklarını kontrolsüz şekilde açmıştır. Bunun sorumlusu Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı’dır” dedi.
 
 
Akgöl, Hatay Havaalanının 10 gündür uçuşlara kapalı olduğunu hatırlatarak, havaalanının yapay göl gibi sular altında kaldığını, yanlış yer seçiminin buna neden olduğunu savundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz