Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Unutmadık, Unutturmayacağız…

24 Ocak 2012 Salı, 11:09
Unutmadık, Unutturmayacağız…

“Bugün aydınlattıkları yoldan ilerlediğimiz Uğur Mumcu, Mustafa Fehmi Kubilay, Muammer Aksoy, Bahriye üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, çetin Emeç, Eşref Bitlis, Gaffar Okkan, Necip Hablemitoğlu, Mustafa Yücel özbilgin ve tüm devrim şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.

 

 

 

Geçmiş cinayetleri kolaylıkla unutan bir toplum bundan sonra dökülecek kanların sorumluluğuna ortak oluyor demektir. Unutmadık, Unutturmayacağız.”CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz yazılı olarak yaptığı açıklamasında, 24 Ocak 1993’te öldürülen Gazeteci-yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümlerini belirleyen 24 Ocak-31 Ocak günleri arasındaki haftanın, demokratik kitle örgütleriyle birlikte, ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’ olmasına karar verildiğini belirtti.

 

 

 

 

 

Haince canlarına kıyılarak aramızdan alınan ve birçoğu hala faili meçhul kalan vatansever aydınlarımızın acısı dinmezken başkalarının yaşamına son veren, katillerin, teröristlerin kahraman muamelesi görmemesi gerektiğini belirten Eryılmaz, “Eğer bu insanlar kahraman muamelesi görürse, toplumun adalet duygusu incinir, hukuk anlamını yitirir. Bu ülke Hapishaneden salıverilen Hizbullahçıların davullarla zurnalarla karşılanmasını, AKP”nin açılım uğruna habur sınır kapısında ki (34 PKK’lıyı Kahramanlar gibi güllerle davullu, zurnalı, kurban keserek)  karşılama rezaletini de yaşadı. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletidir.

 

 

 

 

 

Anayasamıza göre bu maddenin tüm bireyler ve kurumlarca benimsendiği ve yaşama geçirildiği, evrensel hukuk değerlerinin geçerli olduğu, hukuka siyasetin bulaşmadığı bir toplumda yaşama özlemindeyiz.” Dedi.Işığın getirdiği aydınlıktan, bilgiden ve gerçeklerden korkanların, Aydınlanmanın ışığının kitlelere ulaşmasını hep engellenmek istediklerini ifade eden Eryılmaz, “Karanlığın egemenliğinde diretenler, halkımızın geleceğini çalanlar, bu korkuyla da sürekli baskı, zulüm yaparlar ve ölüm emirleri yağdırırlar.

 

 

 

 

 

Son otuz yıldır, aydınlanmanın ışığını topluma aktarmak isteyen aydınlarımız, gerçeği halka aktarmak isteyen gazetecilerimiz, bilimsel bilgiyle ülkesinin sorunlarına çözüm olan, haksızlıklara karşı durmayı görev bilecek yeni nesilleri yetiştirmek isteyen öğretim üyelerimiz, bu korkakların verdikleri emirlerle baskı ve zulüm görmüşler, arkalarında dul eşler, öksüz ve yetim çocuklar, acılı ana babalar bırakarak öldürülmüşlerdir.” Dedi.

 

 

 

 

Uğur Mumcu’nun, Emperyalizme karşı dimdik ayakta durarak ulusunun tam bağımsızlığını savunduğu için katledildiğini savunan Eryılmaz, Ne rastlantıdır ki Emperyalist devletlerin ülkemize dayattığı toplum mühendisliği projesi yani 24 Ocak kararları da aynı güne rastlamaktadır. Bu proje sadece Uğur Mumcu’yu aramızdan almakla kalmamış aynı zamanda günümüzde Sayın Mustafa Balbay, Nedim şener, Ahmet şık ve bu düşüncede olan birçok aydınımızı da Ergenekon adı altında tutuklayarak susturmak istemiştir. Emperyalist devletler ve işbirlikçileri kendilerine muhalif olan aydınlarımızı bir şekilde susturarak kendi menfaatleri uğruna daima bir üstünlük sağlama çabası içinde olmuşlardır.
 
 
 Halkın demokrasi, özgürlük ve insanca bir yaşam özlemini hiç kimse yok edemez; kendini halktan üstün gören AKP Hükümeti bile! Dünyanın hiçbir yerinde despot yönetimlerin ömrü uzun olmamıştır. AKP Hükümetini de böyle bir son beklemektedir. Kazanan demokrasi ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan aydınlar olacaktır.” ıfadelerini kullandı.
 
Eryılmaz açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi; “Yandaş yazılı ve görsel basın sayesinde basın özgürlüğü kavramının yok edilmiş, yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılmış, yurt haritasıyla ilgili her gün türlü türlü haritalar yayınlanmış sanatçılarımızın eserleri ‘ucube’ olarak nitelendirilmiştir. Yıllar önce tutuklanan tarikat liderleri televizyonlara çıkıp Kemalizm’in sonunu artık getirdiklerini kolayca söyleyebilmektedirler. Yetkililerse sadece seyirci kalmakla yetinmeyip bu olaylara çanak tutmakta ve destek vermektedir. Demokrasi bizim için amaç değil araçtır diyen siyasal iktidarı da sorgulamak gerekmektedir.Bir toplumda adalet ve demokrasi, ancak, dayatmalara, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, işkenceye, haksızlığa direnen yurttaşların çoğalmasıyla yerleşebilir.
 
 
Bugün aydınlattıkları yoldan ilerlediğimiz Uğur Mumcu, Mustafa Fehmi Kubilay, Muammer Aksoy, Bahriye üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, çetin Emeç, Eşref Bitlis, Gaffar Okkan, Necip Hablemitoğlu, Mustafa Yücel özbilgin ve tüm devrim şehitlerimizi saygı ile anıyoruz. Geçmiş cinayetleri kolaylıkla unutan bir toplum bundan sonra dökülecek kanların sorumluluğuna ortak oluyor demektir. Unutmadık, Unutturmayacağız.”D. Turunç

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz