Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Ünlü Sporcular Model Olacak

04 Ağustos 2011 Perşembe, 10:05
Ünlü Sporcular Model Olacak

Merkezi ıstanbul’da bulunan Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF), son yıllarda uyuşturucu kullanım yaşının düşmesine karşı önlem olması amacıyla ünlü sporcuların model olarak kullanılacağı uyuşturucu ile mücadele projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. 
 
DUMESF Genel Başkanı Muzaffer Ilıcak, Antakya Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ”Uluslararası Aba Güreşleri”ni izlemek üzere geldiği Hatay’da yaptığı açıklamada, uyuşturucu ile mücadelede, ünlü film yıldızları, sanatçı, gazeteci, yazar, düşünür ve aydınların seslerini duyurduklarını, en önemli kesim olan sporcuların bu konuda ”sessiz” kaldıklarına tanık olduğu için böyle bir federasyonu kurma ihtiyacı duyduklarını söyledi. 
 
Ilıcak, henüz yeni bir federasyon olmalarına rağmen 2 yıllık çalışma sonucunda 14 ülkede 70 temsilcilik açtıklarını, yakın gelecekte tüm dünyaya yayılacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti: 
 
”Gazeteci olmamdan dolayı 40 yılı aşkın süredir tüm mücadele spor dallarıyla yakından ilgileniyorum. Gazeteci her şeyi sorgulayan, her konuya endişeyle bakan biridir. Ben de yaptığım gözlemlerde, son yıllarda eğitim düzeyi artmasına ve uyuşturucunun zararlı bilinmesine karşın, uyuşturucu kullananların sayısının daha da yoğunlaştığına üzülerek tanık oldum. Bu federasyonu kurmayı sosyal bir sorumluluk olarak değerlendirerek, yola çıktım.” 
 
Hazırladıkları proje kapsamında uyuşturucunun zararlarını ünlü sporcuları model olarak kullanıp dikkati çekmeye çalışacaklarını belirten Ilıcak, şunları kaydetti; 
 
”Uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için idol olan sporcuların mesajlarını tüm dünyaya duyuracağız. çünkü uyuşturucu ile mücadele sadece polis ve jandarmanın görevi değil. Gençlerin geleceğini karartacak uyuşturucu ile herkes mücadele etmeli ve üzerine düşen görevi yapmalı. ünlü sporcularla anaokullarından üniversiteye kadar öğrencilerin ayağına giderek uyuşturucunun zararlarını anlatıp, spora yönlendireceğiz.” 
 
”HEDEF üLKELERı BELıRLEDıK”
 
Uyuşturucunun çok rahat temin edildiği ve kullanıldığı hedef ülkeleri belirlediklerini ifade eden Ilıcak, ”Başta Türkiye olmak üzere ABD, Ortadoğu ülkeleri, Avrupa’da Hollanda, Almanya, Belçika, Güney Kore, Pakistan, Hindistan gibi ülkelere dünyaca ünlü sporcularla giderek uyuşturucuya dikkat çekeceğiz” diye konuştu. 
 
Federasyonun eğitim çalışmalarına büyük önem vereceğini belirten Ilıcak, şöyle devam etti: 
”Branşında kendini kanıtlamış dünyaca ünlü kulüp ve federasyon başkanları ile spor yöneticileri, Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonalarında madalya kazanmış sporcuları farklı mekanlara götürerek hem yaşam öykülerini anlatmalarını hem de uyuşturucunun organizmaya, aileye, çevreye, topluma verdiği zararları anlatmasını sağlayacağız. 
 
Seminer, panel, sempozyum gibi etkinliklerle uyuşturucunun reklamını yapmadan, asrın illetinden genç nesillerimize korunmayı öğretmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’nin idol olmuş şampiyon sporcuları ve antrenörlerinin katılacağı organizasyonlar da düzenleyeceğiz. Buradan sağlanacak geliri uyuşturucu ile mücadeleye kullanacağız.” 
 
Ilıcak, tüm ülkelerin polis ve jandarma teşkilatları ve interpol ile işbirliği yaparak uyuşturucunun yetiştirildiği ve dağıtıldığı ülke ve kentlerde toplantılar düzenleyeceklerini kaydetti. 
 
DESTEK ORDUSU
 
Ilıcak, başlattıkları çalışmayla birlikte arkalarında dev bir destek ordusunu bulduklarını, bunların başında Yeni Spor Bakanı Suat Kılıç ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’ün geldiğini belirterek, şöyle devam etti: 
 
”Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonalarında madalyaları bulunan, ünlü sporculardan halterci Naim Süleymanoğlu, Asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya, 5 kez Olimpiyat barajını aşan milli sporcumuz yüzme dalının idolu Derya Büyükuncu, mücadele sporlarının tek Olimpiyat şampiyonu Judocumuz Hüseyin özkan, Dünya Karate şampiyonu, dünya otoritelerinin ”ustaların ustası” kabul ettiği Haldun Alagaş, yine karate branşında şampiyonluk rekoru kıran dünyanın en çok madalyalı sporcumuz Yıldız Aras, olimpiyat madalyalı, Tekvandoda ekol olan Bahri Tanrıkulu ve Servet Tazegül, Vushu branşında, çin ata sporu olmasına rağmen çin’de dünya şampiyonu olan sporcumuz Hüseyin Dündar, Motosiklette Dünya şampiyonumuz Kenan Sofuoğlu model sporcularımız olacak. 
 
 
Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Tekvando Federasyonu Başkanı Metin şahin, Kick Boks Federasyon Başkanı Salim Kayıcı, Muay şai Federasyonu Başkanı Halil Durna, Wushu-Kung-Fu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz ve Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar da bu çalışmada yanımızda yer alıyorlar.” 
 
Ilıcak, kasım ayında ıstanbul’da ”Japon Sporları Festivali” gerçekleştireceklerini, buradan sağlanacak geliri, Japonya konsolosluğu aracılığıyla tsunami afetzedelerine ulaştıracaklarını da sözlerine ekledi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz