Ülke Genelinden 40 Firma Katıldı…

12 Şubat 2012 Pazar, 14:15
Ülke Genelinden 40 Firma Katıldı…

Akdeniz ıhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, “Fruit Logistica Fuarı’nda ülke çapındaki 40 firma ile temsil edildik.”
 
 
8-10 şubat 2012 tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşen Fruit Logistica-Uluslararası Sebze ve Meyve Pazarlama Fuarı’nı değerlendiren Akdeniz ıhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak 40 firma ile ulusal seviyede katılım gerçekleştirildiğini açıkladı.
 
44 Milyon tonluk meyve-sebze üretimi ve 3,2 milyon tonluk meyve sebze ihracatı olan Türkiye’nin, ülke ihracatını artırmak, yeni fırsatlar yaratmak amacıyla Fruit Logistica Fuarı’na ulusal seviyede katılım gerçekleştirdiğini vurgulayan Kavak, Fuara Türkiye yaş meyve sebze sektörünün tanıtımına ilişkin faaliyetler gerçekleştirmek üzere, sektörü temsilen katılmaktayız.
 
 
ülkemiz bu yıl Fuar’da toplam 1.000 metrekarenin üzerinde alanda taze meyve, sebze, narenciye, organik meyve-sebze ve paketleme sektöründen 40 firma ile temsil edilmiştir. Ayrıca Türkiye turunçgilini tüm dünyaya tanıtmak üzere çeşitli ülkelerde tanıtım faaliyetleri gerçekleştiren “Narenciye Tanıtım Grubu” 119 m2 stand ile Türkiye Pavilyonunda fuara katılım sağlamaktadır. Kardeş ülke pozisyonunun ülkemiz için dünya çapında farkındalık yaratma ve hedefine ulaşma yolunda önemli fırsat sunacağına inanmaktayım” diye konuştu. 2023 Yılı Hedefi 10 Milyar Dolar
 
 
3,2 milyon ton toplam yaş meyve sebze ihracatı içerisinde narenciye grubunun 1,5 milyon ton ihracatı bulunurken, meyve ürünleri 639 bin ton ve sebze ürünleri ihracatı 1,1 milyon ton olduğu belirten Kavak, “Türkiye’nin en çok yaş meyve sebze ürünü ihraç ettiği ülke 838 milyon dolar ile Rusya Federasyonu. Toplam yaş meyve sebze ihracatının yüzde 36’sı Rusya Federasyonu’na yapılmakta.
 
 
Irak 265 milyon dolar ve yüzde 8 payıyla ikinci sırada yer alırken, Almanya ise 198 milyon dolar ile yaş meyve sebze ihracatında yüzde 8 pay ile üçüncü sırada yer alıyor. Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve Suudi Arabistan diğer önemli ihraç pazarları. 2010 yılında yaş meyve sebzede en fazla ihraç edilen ürün 440 milyon dolarlık ihracat ile domates oldu.  Bu ürünü sırasıyla limon, mandalina, portakal, üzüm ve kiraz izledi. Türkiye’nin toplam yaş meyve sebze ihracatı 2,3 milyar dolar. Cumhuriyet’in 100. yılında 500 milyar dolar olan Türkiye ihracat hedefi içerisinde sektörün 2023 yılı hedefi 10 milyar dolar” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz