Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Ülke genelinde ilk 3’teyiz…

23 Şubat 2013 Cumartesi, 14:41
Ülke genelinde ilk 3’teyiz…

Vali Lekesiz, Hatay’ın zeytinyağı üretiminde Türkiye üçüncüsü, zeytin üretim miktarı açısından ise Türkiye dördüncüsü olduğunu belirterek; ; “ılimiz her yıl ortalama 25 bin ton zeytinyağı ihraç ediyor. Binlerce insan bu işten geçimini sağlıyor.”dedi. 
 
 
Hatay ıli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde kurulan ‘Zeytincilik Araştırma ıstasyonu’ ilimizde en önemli sektörlerin başında gelen zeytincilik sektörünün daha da gelişmesine ve daha profesyonel şekilde yapılmasına katkı sağlayacak. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret eden  ıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi ile Zeytincilik Araştırma ıstasyonu Müdürü Haydar Bükel, merkezin yürüteceği faaliyetler hakkında bilgi verdi.
 
“ıSTASYON 5 BöLüMDEN OLUşUYOR”
 
Bükel, Genetiksel çalışmalar, Gıda Bölümü, Bitki Koruma Bölümü, Ekonomi Bölümü ve Sera Alanları Bölümü olmak üzere istasyonun 5 bölümden oluştuğunu, bölgemize ilişkin gen kaynaklarının araştırılması, zeytinde öncelikli çeşitlerin ve yağın kalitesinin tespiti, özellikle sofralık zeytin tesisleri kurulması, zeytin hastalıklarının tespiti ve tedavisi, zeytin ve zeytinyağı sektöründe dünya standartlarında üretim yapılması, sertifikalı fidan dağıtımı, sektörde faaliyet gösterenlerin dünyadaki benzeri sektör temsilcileriyle bağlantılar kurma gibi çalışmalar yürüteceğini söyledi.
 
 
ZEYTıNYAğI üRETıMıNDE üçüNCüYüZ
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, hem istihdam hem de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya yaptığı katkı açısından zeytincilik sektörünün ilimizde önemli sektörlerin başında geldiğini vurgulayarak, ‘Hatay zeytinyağı üretiminde Türkiye üçüncüsü, zeytin üretim miktarı açısından ise Türkiye dördüncüsüdür. ılimiz her yıl ortalama 25 bin ton zeytinyağı ihraç ediyor. Binlerce insan bu işten geçimini sağlıyor.’dedi.
 
 
SONUçLARIMIZ OLUMLU
 
Lekesiz, bu anlamda zeytinciliğin çok daha profesyonel şekilde yapılması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’de sadece ızmir Bornova’da Zeytincilik Araştırma ıstasyonu Müdürlüğü bulunduğunu, hem ilimizdeki önemi açısından hem de zeytin ve zeytinyağı sektöründe dünyada söz sahibi olabilmesi açısından tüm Doğu Akdeniz bölgesine hitap edebilmek için ilimizde Zeytincilik Araştırma ıstasyonu Müdürlüğü’nün kurulmasını talep ettiklerini ve olumlu sonuca ulaştıklarını kaydetti.
 
 
 Lekesiz, ‘Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planımız bu konuda bizim yol haritamızdır. Bu plan zeytincilikle ilgili ne istiyorsa biz de onları istiyoruz. Zeytincilik Araştırma ıstasyonu Müdürlüğü’nün, bu sektörden çok daha fazla istihdam sağlamak ve çok daha fazla zenginlik üretebilmek anlamında büyük katkısı olacak.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz