Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

Ukrayna krizi kısmen çözüldü…

14 Haziran 2010 Pazartesi, 08:46
Ukrayna krizi kısmen çözüldü…

Ukrayna ile Türkiye arasında son dönemlerde yaşanan yaş sebze sorunu, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ıhracat Genel Müdürlüğü ile Anlaşmalar Genel Müdürlüğünden oluşan heyetin Ukrayna yetkilileri ile görüşmesinden sonra kısmen de olsa çözüldü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da el attığı sorun minimize edildi. Bu görüşmeler sonrasında Ukrayna sınırlarında bekletilen yüzlerce Türk tırı ülkeye giriş yapmaya başladı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze ıhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, 3 Haziran 2010 tarihinden bu yana Ukrayna’nın Türk menşeli domates, patlıcan, biber ve patates ürünlerinde, domates güvesi zararlısı bulunduğu gerekçesiyle getirmiş olduğu engelleme sonucu ihracatçı firmaların mağdur olduğunu söyledi. Bu çerçevede birlik olarak girişimler başlattıklarını anlatan Başkan Kavak, girişimler sonucunda Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ıhracat Genel Müdürlüğü ile Anlaşmalar Genel Müdürlüğünden oluşan heyetin Ukrayna yetkilileri ile görüştüğünü belirtti.

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze ıhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Görüşmeler sonucunda sınır kapısında bekleyen araçların kontrolleri yapılarak zararlı bulunmayan ürünlerin Ukrayna’ya girişine izin verilmesi sağlanmıştır. Diğer taraftan, Ukrayna Hükümeti ile bir Memorandum imzalanarak işbirliği içerisinde çalışılacağı karar altına alınmıştır. Bu çerçevede önümüzdeki on gün içinde Ukrayna’dan bir heyetin ülkemize gelerek konuyla ilgili incelemeler yapacaktır. Bu gelişmelerin her anı üyelerimize duyurularak herhangi bir sorunla karşılaşmamaları sağlanmaya çalışılmıştır.” dedi. Ukrayna pazarının 46 milyon dolarlık bir pazar olduğuna dikkat çeken üreticiler, yanlış politikalar yüzünden pazarın Hollanda, Polonya, ıspanya gibi ülkelere kaptırılmasından endişe ediyor.” 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz