Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Üçüncü Yenidünya Sempozyumu…

10 Mayıs 2010 Pazartesi, 10:23
Üçüncü Yenidünya Sempozyumu…

3. Uluslararası Yenidünya Sempozyumunun Tarsus Programı Başarıyla Tamamlandı…

 

Prof. Dr. Aytekin Polat: “Sempozyum, bilimsel birikim ve genetik materyal alışverişi için faydalı olacak.”

3 Mayıs’ta Dedeman Antakya’da başlayan III. Uluslar arası Yenidünya Sempozyumunun Tarsus programı başarılı bir şekilde tamamlandı. Sempozyumun teknik ve bilimsel gezisi kapsamında 05 Mayıs 2010 tarihinde Tarsus’sa gidilmiştir. Sabah saat 7:00’de Antakya’dan yola çıkan sempozyum delegeleri, başta Tarsus Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ve Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz olmak üzere Tarsus’taki tüm protokol üyeleri, basın mensupları, yetiştiriciler ve Tarsus halkı tarafından oldukça sıcak karşılandı.

 

Otobüslerden iner inmez folklor ekibinin görkemli gösterisi ile karşılaşan sempozyumun yabancı konukları, bu sıcak karşılamadan adeta büyülendi. Folklor gösterisi sırasında müziğin ritmine dayanamayarak folklor ekibi üyeleri ile oyunlar oynamaya başladı.

75. Yıl Kültür Merkezinde önünde gerçekleşen karşılama töreninin ardından kısa süreli dinlenme sırasında konuklara yapılan ikramlardan sonra sempozyumun Tarsus’taki programının açılışına geçildi. 3. Uluslararası Yeni Dünya Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı ve Mustafa Kemal üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aytekin Polat, Türkiye’nin, dünya yenidünya üretimi sıralamasında 4. sırada olduğunu vurguladığı konuşmasında, sempozyumların önemine dikkat çekti ve 4 yılda bir düzenlenen organizasyonun ilkinin 2002 yılında ıspanya’da, ikincisinin 2006 yılında çin’de, üçüncüsünün de şimdi Türkiye’de gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye’de ilk kez yapılan Yenidünya sempozyumunun ülkeler arasında bilimsel birikim ve genetik materyal alışverişine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.Prof. Polat, sempozyuma 15 farklı ülkeden 60 yabancı ve 9 Türk bilim insanının katıldığını, ve sempozyum süresince 44’ü sözel 43’ü poster olmak üzere toplam 87 bildiri sunulacağını bildirdi.

 

Sempozyumun ülkeler arasında bilimsel birikim ve genetik materyal alışverişi için gelecekte çok faydalı olacağına işaret eden Polat, sempozyum çerçevesinde yenidünya yetiştiriciliği yapılan ülkeler arasındaki işbirliğinin güçleneceğini kaydetti.

 

Prof. Polat dünyanın en çok yenidünya üretilen ülkesi olan çin’de yenidünyanın taze meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra yenidünyadan tatlı, reçel, cezerye, şarap üretildiğini ve tüketiminin giderek yaygınlaştığını ve hatta şarabının ihraç edilmeye başlandığını ifade etti. Ayrıca, yenidünyanın ilaç sanayinde kullanıldığını ve özellikle de boğaz enfeksiyonlarına karşı tablet(pestil) olarak kullanımının yayın olduğunu belirtti.

Kaymakam Gödekmerdan, Antakya ve Tarsus’ta gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Yenidünya Sempozyumu’nun, Tarsus ile Antakya ve dolayısıyla Türkiye’nin adını Yenidünya’da uluslararası platforma taşımakta olduğuna dikkat çekti. Tarsus çiftçisinin modern teknolojinin gerektirdiği yöntemlerle üretimini sürdürdüğüne dikkat çeken Gödekmerdan, ”Yenidünya konusunda çalışan, araştırma yapan değerli bilim adamlarının bu ortak çalışması, farklı ülkelerin bilimsel anlamda bilgi paylaşımını sağlamasına yeni, farklı araştırma konularının geliştirilmesine katkılı sağlaması adına önem arz etmektedir. ülkemizde ilk kez düzenlenen bu sempozyumun ülkemize ve tarım ile turizm ile ilişkili tüm sektörlere ve üreticilerimize yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 10 bin yıllık tarihe sahip olan Tarsus’un dinler ve dillerin kesiştiği bir kent olduğunu belirterek, toprakları oldukça verimli olan Tarsus’ta bir yılda 3 ürün yetiştirilen bir kent olduğunu söyledi. Kocamaz, bu sempozyumla Tarsus’un dünyaya açılması fırsatını yaratacağını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Sempozyumda, Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği Başkanı Prof. Jules Janick “Gelecek 10 yılda Yenidünya Gelişimindeki Beklentiler”, çin’den Prof. Dr. Yongqing Wang “çinde Yenidünya üretimi ve Kullanımı”, ıspanya’dan Prof. Dr. Manuel Agustı “ıspanyada Yenidünya üretimi ve Bahçe Bakımı” başlıklı bildirilerini sunarak yenidünya meyvesi hakkında katılımcılara aydınlatıcı bilgiler verdiler.

Sempozyum bitiminde, Kaymakam Mehmet Gödekmerdan, Sempozyum Başkanı Prof.Dr.Aytekin Polat ve bildirilerini sunan konuşmacılara birer plaket verdi. öğle yemeğinin ardından, ilçedeki yenidünya bahçelerine gidilerek yetiştiricilik durumu ve karşılaşılan sorunlar bizzat yenidünya yetiştiricileri ile birlikte değerlendirildi,  yetiştiriciler ve ziraat mühendislerinin soruları cevaplandırıldı.Bahçe gezilerinden sonra Tarsus’un turistik ve tarihi mekanları ziyaret edildi, Tarsus Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan’ın onurlarına verdiği akşam yemeğinden sonra Yenidünya sempozyumu nedeniyle Tarsus’a gelen yabancı konuklara içinde Tarsus’a özgü ürünlerin bulunduğu hediyelik sepetlerden bir adet armağan etti.

Sempozyuma, Tarsus Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başta olmak üzere Tarsus Atalar Belediye Başkanı, Yeşiltepe Belediye Başkanı, Tarsus Emniyet Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, Sağlık Grup Başkanı, Tarım ıl Müdürü, Tarsus Ticaret ve sanayi Odası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, Tarsus Komisyoncular Derneği başkanı ile çok sayıda üretici ve davetli katıldı.
 
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz