Üç provovakatörden biri yakalanadı…

07 Haziran 2013 Cuma, 13:08
Üç provovakatörden biri yakalanadı…

Antakya’nın Armutlu mahallesindeki eylemler sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’i anma etkinlikleri sırasında provokasyon için 3 özgür Suriye militanından biri ele geçirildi.
Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ile isminin açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı Armutla mahallesinde 4 Haziran akşamı Abdullah Cömert’i anmak için toplanan halk arasında kışkırtıcılık ve Polise taş atılmasını isteyen 3 özgür Suriye Ordusu militanını şüphe üzerine tespit ettikleri belirtildi.
 
3 Militandan biri yakalanırken, diğer ikisinin kaçtıkları ifade edildi. Yakalanan özgür Suriye Ordusu Militanı CHP Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl’ün girişimiyle Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’a teslim edildi.
ısminin açıklanmasını istemeyen görgü tanığı, özgür Suriye Ordusu Militanlarını nasıl tespit ettiklerini şöyle anlattı:
 
O gün akşam biz 10 bin kişi hem şehidimizi anmak hem de gazi direnişini desteklemek için Armutlu mahallesinde toplandık. Zaman, zaman toplanın insanlar karşı, karşıya geldiler. Sokak araları polis tarafından tutulduğundan polis üzerimize sürekli gaz bombası atıyordu. Polisle karşı, karşıya gelişimizde bir ara jandarma araya girdi. Biraz dağıldılar ama yeniden gençler toplandılar.
 
Topluğun arasından birisi Arapça insanları taş atmaları için “haydi gençler, haydi yeniden saldıralım” diyerek insanları polisin üzerine sürmeye çalışıyordu. Tabi sürekli gaz bombası üzerimize atıldığından insanlar yüzlerini kapatmaya ve gözlerini gazdan korumaya çalışıyorlardı. Yüzleri kapalı olduğundan kimse tanınmıyordu. Aslında burada herkes, herkesi tanır.
 
ınsanları polisin üzerine çekmeye çalışanı merak etmeye başladık. çevik Kuvvet polisinin üzerine sürülmemizi ve taş atmamızı neden istiyordu? Buna rağmen gençleri geri çektik. Adamın yüzündeki peçeyi açınca Suriyeli olduğunu gördük. 5-6 bin genç linç etmek istedi, ama biz yanlış olacağını anlattık. Başka bir alana götürdük. Adam 30. yaşlarında ve tek başına yakaladık.
 
Kim olduğunu ve nereden geldiğini sorduk.
Adam dilsiz oyununu oynadı ve ne Arapça, ne de Türkçe hiçbir şey söylemedi.
Biz ise yakalanmadan önce “haydi gençler yüklenin” dediğini duyduğumuzdan iyice şüphelendik.
 
Büyüklerimiz özellikle darp edilmesini önlediler ve bunun nereden geldiğine ilişkin bilgilerin alınması gereğini söylediler.
Bu adamın üzerinden taşlar çıktı. Başka bir şey yoktu. Kimliğini çıkarınca baktık ki Suriye vatandaşı olduğunu gördük.
Bir arkadaş bir bardak su getirdi.
Adam konuşmaya başladı.
Ama şöyle bir ayrıntı vardı.
Neden geldiğini sorduk.
 
“Ben şehidin cenazesine katılmak ve desteklemek için geldim.”
şehit olduğunu nereden biliyorsun, şeklinde yöneltilen soruya,
“Ben Reyhanlı’dan geldim. Oraya çalışmaya gelmiştim. Ayrıca ben demirciyim. ışsiz olduğum için buralara geldim” ifadesini kullandı.
Bağlantılarını sorduk önce söylemek istemedi ama zorlayınca söyledi.
“Ben özgür Suriye Ordusu militanıyım ve Polisler tarafından sınırdan hızlı geçiş yaptırıldım, bilgisini verdi.
 
ıkinci çelişkiyi yakaladık. Kendisine sorduk. Nereli olduğunu sorduğumuz da Laskiye tarafından olduğunu belirtti. Ama kimliğinde ise Halep, Afrin tarafından olduğunu öğrendik. Daha sonra ortak öneriler doğrultusunda Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’a teslim edildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz