Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Türkülerle dayanışma etkinliği…

28 Şubat 2013 Perşembe, 17:24
Türkülerle dayanışma etkinliği…

Alevi Kültür Dernekleri Antakya şubesi Başkanı Cemal Ercan, Türkülerle Dayanışma etkinliklerine Hatay halkını katılmaya çağırdı. Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde Yönetim Kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, ‘Bu ülkede kardeşçe birlikte yaşamanın örneğini güzel ilimiz Hatay’dan vermeliyiz’ çağrısında bulunan Cemal Ercan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
‘1 Mart 2013 Cuma günü akşam saat 19.00’da Antakya Kapalı Spor Salonunda Mozaikler Kenti Antakya’mızın ulusal ve uluslar arası alanda, bilinen ve sevilen sanatçıları olan Hilmi Yarayıcı, halkların acılarını öfkelerini haksızlığa ve ayrımcılığa karşı türküleriyle mücadele eden yurdumuzun ve Avrupa’nın her yerinde bilinen, tanınan ve sevilen, kamuoyunda daha önce Pınar Sağ olarak bilinen Pınar Aydınlar, Günümüzde Alevi deyişlerini dünyanın dört bir ucuna duyuran Dertli Divani ve Mozaikler Kenti Antakya’mızın ve Yurdumuzun farklı bölgelerinin, farklı dil ve kültürlerinin harmanlandığı halkların özlem, acı ve direnişini, öfkesini, sevgisini döktüğü türküleri yorumlayan Grup Kaldırım’ın sahne alacağı türkülerle dayanışma etkinliğini düzenlemiş bulunuyoruz.
 
Hiç kimseyi ayrıştırmadan, ötelemeden, yok saymadan, aşağılamadan, Altınözü, Yayladağı, Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı kısacası tüm Hatay halkıyla birlikte türkü söylemeye, halaylar çekmeye hazırlanıyoruz. Bu ülkede kardeşçe birlikte yaşamanın örneğini güzel ilimiz Hatay’dan vermeliyiz’.
 
 
TüRKüLER, KANUNLARDAN DAHA GüçLüDüR!
 
Cemal Ercan, Türkülerin sevginin, birliğin ve zulme karşı mücadelenin sembolü olduklarına dikkat çektiği açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi:
 
‘Trakya, Anadolu, Mezopotamya, Ege, Karadeniz, Akdeniz Bölgesinde binlerce yıldır yaşayan kadim halkların tarihsel süreç de birlikte ve ayrı ayrı yarattıkları sevginin, birliğin, haksızlığa ve zulme karşı mücadelenin direnişin sembolü olmuş Türküler, Türkülerimizi Türkçe, Arapça, Kürtçe hep beraber söylemeye halkımızı davet ediyoruz.
Bu topraklar da türküleri yapanlar kanunları yapanlardan daha güçlüdür. Kimi kanunları yapanlar ve yapılan kanunlar topluma eziyet olduğundan tarihin çöp sepetine atılırken, yakılan türküler, söylenen deyişler ama yazılı ama sözlü nesilden nesile günümüze kadar yaşayarak gelmiştir. ışte Pir Sultanlar, Aşık Veyseller, Mahsuni şerifler, Muharrem Ertaşlar, Nida Tüfekçi, Mehmet Erenler, işte Feyruzlar, ümmü Gülsümler ve günümüzde ki Hilmi Yarayıcı, Pınar Aydınlar ve Dertli Divani ile yaşıyor ve yaşatılacaklar, aramızda olacaklar’. Cemal Ercan, giriş davetiyelerinin Kapalı Spor salonu önünden 10 lira karşılığında temin edilebileceğini açıklanmasında yer verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz