Türkiye’de ilklerin adresi Defne…

09 Nisan 2015 Perşembe, 11:03

Antakya Defne Koleji ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla, Defne Koleji Biyoloji Öğretmeni Soner SERTKOL ‘un koordinatörlüğünde, Hatay Ekosistemleri ve Biyolojik Çeşitlilik Projesi’yle, lise öğrencileri tarafından Ekosistem Araştırması Türkiye ‘de ilk kez ilimizde yapılıyor.

Defne Koleji Biyoloji Öğretmeni Soner SERTKOL, öğrencilerde çevre bilincini ve çevreye karşı duyarlılığı arttırmak amacıyla, çevre dersinin doğanın içerisinde olması gerektiğini düşünerek, 9.ve 10.sınıf öğrencileriyle birlikte Hatay genelinde 12 bölgede araştırma gezileri planlayıp uygulamaya soktu.

Araştırma gezilerinin ilk yarısı üç aylık bir süreç içerisinde tamamlanırken, bu geziler sırasında birçok canlı türü tespit edildiği kaydedildi.

Araştırma ekibinin başı, Öğretmen Soner Sertkol, gezilerde nehir, orman, deniz, göl ekosistemlerinin araştırıldığını, bölgedeki abiyotik ve biyotik faktörlerin öğrenciler tarafından gözlemlendiğini kaydederek, projenin geleceğine yönelik olarak da şu bilgileri verdi:

“Bu amaçla projenin tamamlanmasının ardından,  Hatay’daki çevre dengesi hakkında bir tanıtım rehberi hazırlanacak.

Antakya ve çevre ilçelerdeki okullarda, Hatay Ekosistemleri ve Biyolojik Çeşitliliği hakkında Defne Koleji öğrencileri tarafından seminerler düzenlenecek. Defne Koleji ana sponsorluğunda ve Akdeniz Öğrenci Servisi’nin taşıma sponsorluğunda gerçekleşen bu büyük projeye, Mustafa Kemal Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri de danışmanlık yapmaktadır. Süreçle birlikte edineceğimiz deneyimler ve araştırma sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz