Türkiye’de diyanet sadece Sünni kesime işliyor!

14 Temmuz 2014 Pazartesi, 13:27

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Evvel Temmuz festivali kapsamında Mevlüd Oruç’un yönettiği “Arap Alevilerde kurumsallaşma ve örgütlenme çalışmaları” adlı panel gerçekleştirildi. Toplantıda Alevi katliamları, Ana dile sahip çıkma , ve bir çok konuda konuşma yapıldı.

Deniz Sitesi Akdeniz cafe de gerçekleşen panelde Samandağ Alevi Kültürünü araştırma derneği başkanı Ender Dağ, Adana Alevi kültürünü araştırma Derneği AKAD adına Hasan Atıcı, İskenderun Alevi Kültürünü araştırma Derneği başkanı Nihat Yemiş, Samandağ EHDAV şube başkanı Süleyman Okur konu hakkında düşüncelerini bilgi ve birikimlerini dile getirdiler.

Arap Alevileri olarak en büyük sorunlarından bir tanesi kurumsallaşma ve örgütlenme olduğunu söyleyen Mevlüd Oruç “Biliyorum ki örgütsüz halk ve inanc sürüdür ve sonunda yok olmaya mahkumdur. İçinde yetiştiğimiz bize her şeyi veren kültürün , ahlakın inancın, dilin, lehçenin, bayramların gelenek ve göreneklerin yok olmasını istemiyoruz.” dedi.

Alevilerin tarih boyunca zulme maruz kaldıklarını ve katledildiklerini ifade eden Samandağ EHDAV şube başkanı Süleyman Okur “Suudi Arabistan nerede bir Alevi katliamı varsa hep destek vermiştir. Biz Aleviyiz. Alevi kelimesi Hz. Ali’den gelir. Bizim dinimiz Hoşgörü , sevgi dolu bir dindir.”

Devlet Alevileri görmezden geldiğini söyleyen AKAD adına Hasan Atıcı, “ Samandağ’ında 14 yıldan beri Evvel Temmuz festivali kutlanmasını sağlayan Samandağ Kalkındırma ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneğine teşekkür ediyorum. Bu festivalin yaşaması gerekiyor. Devlet Türkiye’de 82 bin cami ve görevlisini güvence altına almış sağlık, emeklilik sağlamışken devlet Alevi şeyhlerimizi bu hizmetlerden yoksun bırakmıştır. “şeklinde konuştu.

Samandağ Alevi Kültürünü araştırma derneği başkanı Ender Dağ, : “Alevi inanç ve kültürü konusunda mücadele için aydınlar, din adamlarımızla el ele vermeden bir başarı sağlayamayız. Alevi kurumları içinde doktorundan avukatına mühendisinden eğitmenine , Aleviliği benimsemiş Alevi kültürü ve inancını doğru olması gerektiği gibi yaşanılması için toplumu aydınlatmak için mücadele verecek insanların oluşturacağı bir kurum ancak başarı sağlar”.

İskenderun Alevi Kültürünü araştırma Derneği başkanı Nihat Yemiş, ise, Arapça Ana dile sahip çıkılması gerektiğini, bu yönde Arapça kurslar açtığını söyleyerek “ Biz bir aile gibi olmalıyız. Bizim toplumda kopukluklar var. Örgütlenme konusunda zayıf bir toplumuz. Türkiye’de diyanet sadece Sünni kesime işliyor. Diyanet işlerinde ne bir Şii ne de bir Alevi vardır”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz