Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Türkiye’de birinci oldular…

18 Haziran 2010 Cuma, 08:19
Türkiye’de birinci oldular…

Antakya çekmece şehit Türkmen ılköğretim Okulu öğrencisi Ebru Göztepe; MEB ve TüBıTAK işbirliğiyle düzenlenen “Bu benim eserim Türkiye” matematik yarışmasında Türkiye birincisi; Belen şevket çalışkan ılköğretim Okulu öğrencisi Zeliha Gül de aynı yarışmanın FenBilimleri kategorisinde Türkiye birincisi oldu.
 Valilik, Türkiye birincileri ile okullarını ödüllendirirken Vali M. Celalettin Lekesiz, başarılı öğrencileri kutlayarak: “Onlarla gururlandık. önümüzdeki günlerde dünya dereceleri elde etmelerini diliyoruz.” temennisinde bulundu.

Hatay’ın ismini Türkiye birincilikleri ile duyuran iki ilköğretim okulu öğrencisi Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz tarafından ödüllendirildi ve haklı olarak bu öğrencilerle Hatay’ın gururlandığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TüBıTAK işbirliğiyle düzenlenen “Bu benim eserim” yarışmasının Matematik kategorisinde, Antakya çekmece Beldesi şehit Türkmen ılköğretim Okulu öğrencisi Ebru Göztepe, kareler içine sayılar yerleştirerek hedefe ulaşma adlı projesiyle Türkiye birinciliği kazanırken aynı büyük başarı sesi Belen şevket çalışkan ılköğretim Okulu’ndan geldi. Bu okulun 7. sınıf öğrencisi Zeliha Gül, görme engellilerin dokunarak giysileri seçmek suretiyle çevreye ihtiyaçlarını azaltma ve özgüvenleri arttırmaları şeklindeki projesiyle Türkiye birinciliği elde etti.

Vali M. Celalettin Lekesiz, ülkelerin gelişmişliğinde dünya yarışından kopmamak için her alanda yenilik gelişme ve bilimsel alanda rekabetçi bir anlayışa sahip olmak gerektiğinin altını çizerek: “Nijerya 140 milyon nüfuslu GSM hâsılası 120 milyar dolar iken bir şirketin cirosu 160 milyon dolar olabilmektedir. Demek ki gelişme rekabetçi biri anlayışla olur.” açıklamasında bulundu.

30 yaş altı gençliğin iyi yetiştirilmesi eğitilmesi ve ülkenin gelişmişliğine katkıda bulunmasının sağlanması gerektiğini söyleyen Vali Lekesiz, Hatay’ın geçen yıl il içinde proje yarışmasında 26. sırada iken bu yılki çabalarla Türkiye üçüncülüğüne gelindiğini kaydetti ve iki Türkiye birinciliğinin gurur verici olduğunu bildirdi.
Vali Lekesiz, işadamı bürokrat ya da hangi meslekten olursa olsun herkesin, bir sanatsal kültürel alanda becerisini geliştirmesi gerektiğini kaydederek: “Bir vali bestekar olabilmeli, bir mühendis resim yapabilmeli, bir işadamı müziğe ilgi duymalı, tiyatroya ilgi duymalı” açıklamasında bulundu.

MEB ve TüBıTAK işbirliği ile düzenlenen “Bu benim eserim.” yarışmasında Türkiye birinciliği elde eden 2 öğrenciye daha sonra Valilikçe özel ödüler verildi, o arada okullarına da Vali Lekesiz tarafından hediye verildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz