Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Türkiye, Tarihiyle Önemli Bir Güç

14 Aralık 2011 Çarşamba, 09:04
Türkiye, Tarihiyle Önemli Bir Güç

Mısır Kabinesi Enformasyon ve Karar Destekleme Merkezinde görevli Büyükelçi Azmy Khalifa, Türkiye’nin özgün tarihiyle bölgesinde önemli bir güç olduğunu belirtti.
 
 
 
 
 
 
 
 
Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM), Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Marmara üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle Hatay’da düzenlenen ”2. Uluslararası Ortadoğu Kongresi”ne katılmak üzere Hatay’a gelen Khalifa, ”Ortadoğu’daki gelişmeler, Avrupa ülkelerindeki ekonomik kriz, Arap baharı ve Türkiye’nin rolü” konularını değerlendirdi.
 
 
 
 
Khalifa, sadece Arap dünyasında değil, tüm dünya ülkelerinde değişim yaşandığını bildirerek, bu kapsamda Türkiye, Avrupa, Arap dünyası ve dünyadaki diğer bölgeler arasında yeni düşünce kalıplarına ve bölgede etkin bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
 
 
 
 
Türkiye’nin Arap ülkeleri için çok önemli olduğunu vurgulayan Khalifa, ”Türkiye, özgün tarihiyle bölgesinde önemli bir güç. Arap ülkeleri için Türkiye’nin konumu çok önemli. Avrupa’daki ekonomik problemler ise hem Türkiye’yi hem de Arap dünyasını etkileyecektir” dedi. ABD’nin dünya çapındaki gücünün gittikçe azaldığını ileri süren Khalifa, güçlü işbirliklerine ihtiyaç duyulan bir dönemde ABD dış politikasının da değişmesi gerektiğini öne sürdü. Khalifa, gerek Asya gerekse Avrupa ülkeleri ile komşu konumunda bulunan Türkiye’nin, bölgesindeki ülkelerle işbirliğini geliştirmesi gerektiğinin altını çizerek, Türkiye’nin bölgede oynayacağı önemli role inandığını ve güvendiğini dile getirdi.      Türkiye Kabul Görüyor      Lübnan üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ghassan El Ezzi ise ABD’de ve birçok Avrupa ülkesinde çok ciddi ekonomik kriz yaşandığına değinerek, bu krizin Avrupa ülkelerinin bölgedeki gelişmelere müdahil olmada güçlerini zayıflattığını, ancak bölgeye girmelerini engelleyici bir durum olmayacağını ifade etti. ıçinde bulundukları ekonomik kriz nedeniyle bazı ülkelerin bölgenin zenginliğinden yararlanmak için girişimde bulunabileceğini anlatan Ezzi, Libya’da yaşananların bunun canlı bir örneği olduğunu kaydetti. Ezzi, bölge halkı için Türkiye’nin Avrupa ülkelerine göre daha fazla kabul gören bir ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”2008’de Gazze’de yaşanan gelişmelerden bu yana Türkiye, Arap dünyasında, halk arasında büyük bir sempati kazandı. Bu sempati bir nevi Türkiye’nin bölgeye girişini meşru kılmıştır. Oradaki halk da bunun gerekli olduğunu görüyor. Türkiye’nin ekonomik yükselişi, kriz yaşamaması, özellikle Ortadoğu ülkelerinde bir yatırım gücü olduğunu da gösterdi. Türkiye’nin bölgede kazanabileceği bir kartı var. Nitekim bölge ülkelerine ihraç edebileceği malları, rahatlıkla bölge piyasalarına pazarlayabilir. Türk malları, Türkiye’ye bir sempati olduğu için çok rahat rağbet görebilir. çünkü Avrupa malı pahalı, çin malı ise ucuz olmasına rağmen kalitesiz. Dolayısıyla Türk malı çok rağbet görebilir.”
Gelecekte Türk-Arap ilişkilerinin güçleneceğini tahmin ettiğini vurgulayan Ezzi, özellikle Türkiye’nin Arap dünyasıyla Avrupa arasında bir köprü oluşturacağı kanaatinde olduğunu sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz