Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Türkiye’ nin sorunu işsizlik…

22 Mart 2010 Pazartesi, 11:02
Türkiye’ nin sorunu işsizlik…

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu sözleşme ve grev hakkı içermeyen anayasa paketinin toplumu kucaklamayacağını söyledi.
Gündoğdu, Hatay’da Büyük Antakya Oteli’nde ”Genişletilmiş ıl Divan Kurulu” toplantısında yaptığı konuşmada, şimdiye dek görev yapan tüm hükümetlere, memura grev ve toplu sözleşme ile siyaset yasağı koydukları için kırgın olduklarını kaydetti. Memur-Sen’in en büyük mücadelesinin toplu sözleşme ve grev hakkı olduğunun altını çizen Gündoğdu, şöyle devam etti: ”Mevcut anayasanın lokal değişikliklerle, mini paketlerle ıslah edilmesini gereksiz bir enerji kaybı olarak gördüğümüzü defalarca ifada ettik.
Anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak çeşitli basın-yayın organlarında çıkan haberlerde, paketin içeriğinde kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı verilmesine dönük bir düzenlemeye yer verilmekten vazgeçildiği belirtilmektedir. Toplu sözleşme ve grev hakkı içermeyen anayasa paketi toplumu kucaklayamaz. Bu noktada, yeni anayasanın sendikal örgütlenmeye ilişkin sınırlamaları kaldıracak, toplu sözleşme ve grev hakkına sahip bir kamu sendikacılığını var edecek konumda olması en büyük dileğimizdir.” Türkiye’nin en temel sorunun yüzde 14’lere tırmanan işsizlik olduğunu, bunun sosyo-ekonomik açıdan oldukça büyük riskler oluşturacak bir orana yükseldiğini belirten Gündoğdu, ”Bu artışı, ‘işsizlik oranları bütün dünyada yükseliyor’ diyerek geçiştiremeyiz. çünkü başta terör olmak üzere toplumsal barışı ve huzuru tehdit eden her tür dolgu ve olayda işsizlik tetikleyici unsur işlevi görecektir. Bireylerin istihdam beklentilerini karşılamaya yönelik girişimler, demokratikleşme süreciyle parelel bir şekilde yürütülmeli ve sonuçlandırılmalıdır” dedi. Gündoğdu, hükümetin sürekli ”kemer sıkın” politikası izleyen IMF ile anlaşma yapmamasını desteklediklerini ifada etti.
Toplantıda konuşan Memur-Sen Hatay ıl Temsilcisi Ali Bayır, gelişmeyen, büyümeyen örgütlerin hizmet alanlarından çekilmeye mahkum olduğunu, Hatay temsilciliği olarak büyümeye ve gelişmeye hızla devam ettiklerini, Bugün 5 binden fazla üye, 6 şube, 5 temsilciliği ile toplam 11 iş kolu ile her geçen gün güçlendiklerini söyledi. Konuşmalardan sonra, Genel Başkan Gündoğduya karakalem ile yapılmış portresi armağan edildi. Toplantıda Memur-Sen ile şekerbank arasında yapılan ”Ailem Kredi Kartı” ile grup ve ferdi kaza sigortasının tanıtımı gerçekleştirildi. Toplantıya, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Ramazan çakırcı ile, diğer şube başkanları ve üyeler katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz