Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Türkiye Gerçek Gündemine Dönmeli…

02 Nisan 2009 Perşembe, 11:10
Türkiye Gerçek Gündemine Dönmeli…

Memur Sen adına yapılan açıklamada yerel seçimlerin sona erdiği hatırlatılarak artık gündemin ülke gerçeklerine göre düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Memur Sen ıl temsilcisi Ali Bayır, Türkiye’nin gerçek gündemine dönmesi gerektiğini belirtti ve şu görüşleri dile getirdi.
 
“29 Mart yerel seçimlerinde halkın, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ mesajını açık bir şekilde göstermiştir. Türkiye son üç aydır saplandığı seçim gündeminden kurtulmalı ve gerçek gündemine dönmelidir. Bu kapsamda, Türkiye’nin iki gerçek gündemi vardır; Demokratikleşme ve işsizliktir.
 
Seçimler gerek süreci gerekse sonucu itibariyle milletin demokrasiye olan inancını ve demokrasi kültüründeki olgunluğunu ifade etmesi yönüyle önemlidir. Sonuçlar göstermektedir ki halk iktidardan muhalefete, Meclis’te temsil edilenden edilmeyene bütün siyasi partileri takip etmektedir. Halkın tercihleri de göstermektedir ki bu seçimler siyasi partilerin her birine yeni ev ödevlerinin verildiği bir zemin olmuştur.
 
Yarışa katılan bütün siyasi partiler bu mesajları gerektiği gibi okuyabilmek için vatandaşla ve temsilcileri olan sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelmesi ve Türkiye’nin daha gelişmiş, daha müreffeh, daha demokrat bir çizgiye ulaşması için etkili ve sürekli bir işbirliği içinde olmak zorundadır.
 
Türkiye son üç aydır saplandığı seçim gündeminden kurtulmalı ve gerçek gündemine dönmelidir. Bu kapsamda, Türkiye’nin iki gerçek gündemi vardır: Demokratikleşme ve işsizlik. Demokratikleşme konusunda atılması gereken adımların AB sürecine endekslenmesi bu ülkenin özgürlükçü toplumunun hak ettiği bir sonuç değildir.
 
Demokratikleşme ve özgürleşme konusundaki beklentiler AB sürecide dikkate alınarak mutlaka yeni bir anayasanın yürürlüğe konulması suretiyle karşılanmalıdır. Bu toplum devleti demokratikleştirecek, bireyi özgürleştirecek ve sivil ve demokratik bir anayasayı oluşturacak ve uygulayacak demokrasi kültürüne ve birikimine fazlasıyla sahip yeni bir anayasa 2009 yılı içinde yürürlüğe konmalıdır.
 
Bu yeni anayasa memurlara siyaset, grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkı tanıyan bir anayasa olmalıdır. Türkiye’nin ikinci önceliği ise işsizlikle mücadeleye endeksli ekonomi politikaları olmalıdır. Piyasaları canlandıracak ekonomi paketleri istihdamı artıracak şekilde devam etmelidir. Bu konuda devlet öncülük ederek kamuya 300 bin yeni personel alımı yapmalıdır.
 
Söz konusu paketlerin içinde mutlaka memur, emekli ve işçilerin satın alma gücünü artıracak tedbirlerde yer almalıdır. Memur-Sen olarak, 29 Mart Yerel Seçimlerinin ülkemiz, milletimiz ve kamu çalışanlarına hayırlı olmasını diliyor, Türkiye bugünden itibaren seçim tartışmalarını bırakıp gerçek gündemine dönerek ileriye bakmalıdır.”   

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz