Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Türkiye Büyük Yollar Kat Etti…

16 Aralık 2011 Cuma, 09:21
Türkiye Büyük Yollar Kat Etti…

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ”Son yıllarda müze anlamında tarihi mekanlara sahip çıkma bakımından Türkiye büyük yollar kat etti” dedi.
 
 
Günay, Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi açılışını yapmak ve bir takım incelemelerde bulunmak için geldiği Hatay’da, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
 
 
 
 
Ziyarette yaptığı konuşmada Günay, Hatay’ı çok önemsediklerini, bu şehrin şu anda dünyanın aradığı, barış içinde birlikte yaşama, medeniyetler ittifakı, dinler arası diyalog gibi bütün kavramların beşiği olmuş müstesna bir toprak parçası olduğunu söyledi.
 
 
Dünyadaki 3 semavi din açısından çok büyük özellikleri olan, tarih boyunca da bu dinlerin ilk ayak izlerini barındıran Hatay’ın özel mekanlardan bir tanesi olduğunu ifade eden Günay, şöyle devam etti:
”şimdi bu mekanı hem Hatay’da yaşayanlar bakımından daha yakından anlaşılması, hem bütün Türkiye tarafından bilinmesi, diğer taraftan da Türkiye, dünyada bir marka haline geldiğine göre bütün dünya tarafından tanınması ve görülmek istenmesi amacına dönük yoğun bir çalışma yapıyoruz. Bu kapsamda Hatay’da çok büyük ve görkemli bir müze yapıyoruz.
Müze içinde önemli bir kaynak seferber ettiğimizi ve müzeye temel safhasında bile 10 milyonun üzerinde çok büyük bir kaynak harcadığımızı buradan söylemek istiyorum. Sevinçle söylemem gerekiyor ki; son yıllarda müze anlamında tarihi mekanlara sahip çıkma bakımından Türkiye büyük yollar kat etti. şu anda iftihar ettiğimiz bir müzeyi de Gaziantep’e yaptık. Hatay’da Gaziantep ile yarışıyor ve orayı geçmeye çalışıyor.” Kentin, St. Pierre Kilisesi’nden Habib-i Neccar Camisi’ne kadar bütün bu güzergahta sivil mimarlık örnekleri, tarihi mekanları ve mabetleriyle çok özel olduğunu, ayrıca Medeniyetler Korosu’nun da bulunduğuna dikkati çeken Günay, ”Hatay’ın Medeniyetler Korosu benim tüm dünyada işbirliği yapmaktan kendilerini dinlemekten ve alkışlamaktan çok büyük bir keyif duyduğum bir koro.
 
 
 Yerli yabancı herkese buradaki koronun kompozisyonunu repertuvarını ve amatör bir anlayışla evrensel barış mesajını, dünyanın her tarafına taşıdıklarını anlattığım zaman Almanya’da da, Fransa’da da Türkiye’nin başka yerlerinde de hepimizin göğsü kabarıyor. Bunun içinde Hatay halkını kutlamak istiyorum” diye konuştu.
 
 
Hatay’a ellerinden geldiği kadar destek verdiklerini vurgulayan Günay, buraya biraz daha pozitif ayrımcılık yaptıklarını ama kentin bunu hak ettiğini söyledi.
 
Türkiye genelinde 120’den fazla kazı yaptıklarını, kazılara ve bütün bu çalışmalara kamunun verdiği kaynağın yapılan işlere göre oldukça az olduğunu ifade eden Günay, bazı imkanları kullanarak devletin verdiği imkanları aşağı yukarı 40 katına çıkarmaya çalıştıklarını, ancak yerel desteğe de ihtiyaçları olduğunu kaydetti.
 
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, kentte yapılan restorasyon çalışmalarıyla ilgili Bakan Günay’a bilgi verdi. Daha sonra Lekesiz, Bakan Günay’a Samandağ ilçesinde yetişen kamışlardan yapılmış ney, Günay’da Lekesiz’e Cemil Meriç’i anlatan bir kitap hediye etti.      Günay, daha sonra Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz