Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Türk Hacılarına Saldırı…

22 Kasım 2011 Salı, 09:33
Türk Hacılarına Saldırı…

Suriye’de kimliği belirlenemeyen bir gurubun saldırısına uğrayan ‘Türk Hacıları’nı taşıyan otobüsler yurda döndü. Saldırıda yaralanan iki kişi Antakya ve Reyhanlı ilçelerindeki devlet hastanelerde tedavi altına alındı.
 
 
 
Hac görevini yerine getirerek Türkiye’ ye dönmek üzere yola çıkan ‘Türk Hacıları’nı taşıyan üç otobüs, Suriye’ de silahlı saldırıya uğradı. Türk Hacıları’nı taşıyan üç otobüse, Suriye’ nin Hama ile Humus kenti arasında sabaha karşı kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldığı bildirildi. Ateş altında kalan otobüslerden birinde şoför Naci özata ile yolculardan Hacı Cemil Karlı(50) hafif yaralandı. Saldırının gerçekleştiği kavşakta nöbet tutan Suriyeli askerlerinin varlığının olayların büyümesini önlediği sanılıyor. Muhtemelen Suriye askerlerini fark eden saldırganlar daha müessir bir olaya neden olamadan kaçmak zorunda kaldı.  Yolculardan Hacı Cemil Karlı, yaptığı açıklamada, eli silahlı bir grubun bir anda kendilerine ateş açmaya başladıklarını söyledi. Otobüste herkesin yere yattığını ifade eden Karlı, olayı şöyle anlattı:
 
 
”8-9 otobüslük konvoy halinde gidiyorduk. önce kırmızı bir araba çıktı. 4 kişi vardı arabada. önce oradan ateş açıldı. Bizim devam edeceğimizi anlayınca, 4 kişi daha ilerden çıktı ve ateş açtılar. Onların açtığı ateş daha çok zarar verdi. Aracımızın sol, sağ ve arka camları kırıldı. Kim ne için saldırdı hiç bilmiyoruz.
 
Bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. Koridorda üst üste yığıldık. öyle canımızı kurtardı. Yoksa ölebilirdik. Bizi taşıyan otobüs hızla eli silahlı grup arasından geçerek hiç durmadan Cilvegözü Sınır Kapısı’ na geldi. Saldırıda karnıma ve bacağıma kurşun isabet etti.”
 
 
Tedavisi devam eden Karlı’nın durumunun iyi olduğu, diğer hacıların ise başka araçlarla memleketlerine doğru yola çıkmaya başladığı bildirildi. öte yandan; 15 bin hacının Suriye üzerinden Türkiye’ ye gelmesi bekleniyor. Türk Hacılar, hem Türk hem de Suriye yetkililerinden yol güvenliğinin sağlanmasını istiyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz