Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Topraklarımızı kaybedeceğiz…

02 Haziran 2010 Çarşamba, 10:58
Topraklarımızı kaybedeceğiz…

   Antakya Tarım Platformu Başkanı ırfan O. Hatipoğlu yaptığı açıklamada çiftçilerimizin ürünlerinin para etmemesinin yoksulluğu beraberinde getirdiğini belirterek: “çiftçilerimizin yoksullaşması üretim araçları olan topraklarının mülkiyetini koruyamaz duruma getirmiştir. ülkemiz artık uluslar arası tekellere topraklarına satan/uzun süreli kiralayan dünyanın beşinci ülkesi durumuna gelmiştir.” dedi.

Antakya Tarım Platformu Başkanı Hatipoğlu: “Topraklarımız elimizden alınacak.”

    Antakya Tarım Platformu Başkanı Hatipoğlu, buğday hasadının ortalarına gelinmesine karşın üreticinin sattığı ürünün fiyatını bilmediğini, fiyat belirsizliğinin yalnızca buğdayla ilgili olmadığını vurgulayarak: “çiftçilerimiz ürettikleri birçok ürünü değerinde satamıyorlar. üretmek için öz kaynakları olmadığından tefecilerden ya da bankalardan kredi kullanıyorlar. çiftçilerin tefecilere olan borçları ödenmez noktaya gelmiştir. Geçen yıl ziraat Bankası’nda kredi kullanan yüz kırk bin civarında çiftçimiz, kullandığı kredinin ertelenmesini ya da yeniden yapılanmasını istemiştir. Bu yıl daha fazla çiftçimiz aynı talepte bulunacaktır. Sıkıntının aşılması için tarım destekleri arttırılmalı ve zamanında ödenmelidir. Dönemsel kullanılan kredilerden faiz alınmamalıdır. Yeterli destekleme ve ürününü değerinde satmasını sağlayamazsak çiftçilerimiz topraklarının mülkiyetini kaybetmek noktasına gelecektir.” dedi.

     Antakya Tarım Platformu Başkanı Hatipoğlu, açıklamasında, yabancılara toprak satışının ve uzun süreli kiralamanın ulusal bir sorun haline geldiğini belirtti. “Uluslar arası ölçekte araştırmalar yaparak raporlar hazırlayan Grain kuruluşuna göre ülkemiz topraklarını uluslar arası tarım şirketlerine kiralayan dünyanın 5. ülkesi olduğumu saptanmıştır. ülke topraklarını kiralayan/satan Sudan, Pakistan, Filipinler ve Mısır’dan sonra geliyoruz.       Toprak kiralama/satın alma işleminin öncülüğünü zengin Arap ülkeleri yapıyor. Bu nedenle Amik çiftçisi uyanık olmak zorundadır. Kendi topraklarımızda yabancı olmak istemiyorsak topraklarımıza ve çiftçilerimize sahip çıkalım.” çağrısında bulundu.  

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz