Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Topkapı Sarayında Konser…

03 Nisan 2012 Salı, 08:52
Topkapı Sarayında Konser…

Antakya Medeniyetler Korosu, bu yıl ikincisi düzenlenen  “ıstanbul’da Hatay Günleri” etkinlikleri kapsamında, Topkapı Sarayı Müzesi’nde dinleyicileri büyüleyen bir konser verdi. Koro, konser sonunda uzun süre ayakta alkışlandı.
 
 “Antakya’nın Bağrından çıktı Tüm Dünyayı Kucakladı”
 
Etkinlikte konuşan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ‘Sevgiyi yüceltip saygıyı büyüttüğünüzde, hoşgörüyü insani ilişkilerinizin temeline oturtup onları egemen bir hale getirdiğinizde ortaya böyle bir tablo çıkıyor diyerek, Bu tablonun, ülkemizin ve tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu bir tablo olduğunu söyledi.
 
 
Ergin, “Bu akşam sizlerle burada olmak, bu tarihi mekân, bu muhteşem koro,  saygıdeğer katılımcılar ve burada yapılan faaliyet çok ama çok özel. Medeniyetler Korosu Antakya’nın bağrından çıktı ve Hatay’ı, ıstanbul’u, Ankara’yı, ızmir’i kucakladı. Türkiye’nin dört bir yanına ulaştı. Oradan da Avrupa Parlamentosu’na, Birleşmiş Milletler’e ve farklı kıtalara yayıldı. Bu bizim büyük bir zenginliğimiz” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
ınsanlığın Kesiştiği Kavşak Noktasıdır “Hatay”Vali M. Celalettin Lekesiz de, fuara çok yoğun bir ilgi olduğunu ve bundan da son derece memnun olduklarını ifade ederek, “Hatay’ın tarihin ilk çağlarından beri insanlığın gözde mekanlarından birisi olduğunu, Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güneye tüm dinlerin, tüm inanışların kesiştiği tam bir kavşak noktası olduğunu söyledi.
 
 
 
Lekesiz, ‘Bunun beraberinde getirdiği muhteşem zenginlikler var. Esasen insanlığın tarihine götürüyor sizi Hatay. Hatay’ın tarihi, insanlığın ortak hikayesinin yazıldığı, yaşandığı çok özel bir coğrafya. Bu zenginliğin sonucundan Hatay dün olduğu gibi bugün de farklılıkların zenginlik olarak algılandığı, ‘önce insan’ denilen anlayışın hakim olması ile mutlu insanların yaşadığı bir esenlik beldesi. Farklı dinlerin, dillerin, inanışların, etnik kökenlerin, kültürlerin yüz yıllardır barış, huzur, sevgi içerisinde yaşadığı yer. Cami ile Havra ve Kilise’nin yan yana hizmet verdiği hepsinin cemaatinin da tasada kıvançta bir olduğu, iyi ve kötü gününde beraber olduğu canlı yaşayan demokratik bir model Hatay. Ben de orada görev yapıyor olmaktan son derece mutluyum.’şeklinde konuştu.
 
 
Sevginin Gücüne ınanıyorlar
 
 
Hataylıların sahip oldukları bu mirasın farkında olduğunu ve bu mirası geleceğe daha da güçlendirerek aktarmak için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini vurgulayan Lekesiz şöyle devam etti:
 
 
“ışte Medeniyetler Korosu bu anlayışın sonucu olarak kurulmuş bir korodur. Farklı din ve dillerden oluşmuştur. ınsanlığın evrensel dili olan müzik aracılığıyla çoklukta birliği, sevgiyi olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmaya çalışıyorlar. Hele hele günümüzde insanlığın bu mesaja ihtiyacı olduğunu değerlendiriyorum. Hataylılar ve bu koro dil, renk, cinsiyet, mezhep felsefi inanç ayırımı gözetmeksizin herkesi bir Allahın yarattığına, sevginin gücüne, sevmekle kalplerin daha da güçleneceğine inanıyorlar”dedi.
 
 
Etkinlikte dini cemaat liderleri de sevgi, barış ve hoşgörü temalı konuşmalar yaparak, bu muhteşem gecenin büyüsünü paylaştılar.
 
Ayakta Alkışlandılar
 
Konuşmaların ardından şef Yılmaz özfırat idaresinde sahne alan koro, farklı dinlere ait ilahileri hep bir ağızdan muhteşem bir güzellikte seslendirerek geceye renk kattı.şef Yılmaz özfırat, konser sonunda protokol üyelerini sahneye davet etti ve koro elemanları protokol üyeleri ile birlikte  ‘Memleketim’ şarkısını hep bir ağızdan büyük bir coşku ile seslendirdiler. Medeniyetler Korosu konser sonunda uzun süre ayakta alkışlandı.
 
 
Konsere,  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Vali Sayın M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Diyanet ışleri Başkanlığı’nı temsilen ıstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, Fener Rum Partiği Barşelemeos, Musevi Hahambaşı ısak Haleva, Türkiye Suryani Katolik Patrik Genel Vekili Horepiskopos Yusuf Sağ, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz