Topaca:Kurallara uymayan ceza alır…

23 Ekim 2014 Perşembe, 09:45

Hatay Valisi Ercan Topaca; Antakya Gazeteciler Cemiyeti’ ni kabulü esnasında Suriyeli mültecilerden, TEDAŞ’a kadar Hatay’ın can damarlarıyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Asya Gazetesi ve Asya Radyo(radyomuz) imtiyaz sahibi Tamer Kerimoğlu’nun da hazır bulunduğu toplantıda Suriye’de yaşananların bir an önce sona ermesi temennisinde olduklarının altını çizen AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, “Komşumuzdaki savaştan dolayı Hatay halkı büyük bir huzursuzluk içerisinde” dedi.

Hatay’a hizmet etmenin kendisi için büyük bir onur olacağını söyleyen Hatay Valisi Ercan Topaca, ise “Bu hizmeti yaparken sağlıklı bir iletişimimizin sağlıklı bir haber ağımızın olması lazım. Biz yöneticilerin bu alanda en büyük yardımcısı basındır. Halka bizim ulaşmamızı sağlayan kanal basındır. Basının misyonunun farkındayız. Böyle bir yapıda basınla sağlıklı bir ilişki kurmak önemli” diye konuştu.

Hataylıların Hatay’ı karşılıksız seven bir Vali bulacaklarını da aktaran Topaca, “Halkın taleplerini önemseyen bir Vali olacağım. Hatay Türkiye açından stratejik bir il. Hatay’ın da belli iç dinamikleri var. Vali olarak benim o dinamikleri doğru okumam gerekir” ifadelerini kullandı.

Hatay’ın 1939 yılında kendi isteğiyle Türkiye Cumhuriyetine katıldığını hatırlatan Hatay Valisi Ercan Topaca, “Burada yaşayanlar Hatay’daki tarihin bilincinde. Bu kentin dengelerini ve yapısını değiştirmek mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Vatandaşların sokakta rahatça gezebilmesi gerektiğine vurgu yapan Hatay Valisi Ercan Topaca, “Zaten devlet tedbirleri alabilirse devlet olur. Konulan kurallara herkesin uyması gerekiyor. Demokraside de zor kullanmak en son tercihtir. Herkes birbirine ve inancına saygı göstermeli. Hangi inançtan olursa olsun onu bir veri olarak kabul etmeli. Vali olarak bunun takipçisi olacağım” sözlerini kaydetti.

Kampta yaşayan Suriyeli Mültecileri de ziyaret ettiği bilgisini de Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ve AGC üyeleriyle paylaşan Hatay Valisi Ercan Topaca, Suriyelilerin Türk yasalarına uyacaklarını, uymayanların yasaların getirdiği cezalarla cezalandırılacaklarının altını çizdi.

Suriyeli Mültecilerin Türkiye Cumhuriyetinin kurallarına uyması gerektiğinin altını çizen Vali Topaca, “Kayıt dışı hiçbir mülteci kalmayacak. Bizim kamplarda ve merkezde çalışanlara denetimlerimiz devam edecek. Altınözü’ndeki Tekel Kampını ziyaret ettiğimde Suriyelilerin kendilerine ufak bir çarşı kurduğunu gördüm. Yetkililere çarşının denetlenmesi yönünde talimat verdim. Orada kurallara uymayanlara para cezası veriyoruz” dedi.

Yanlış yapanların takipçisi olacaklarını da açıklayan Hatay Valisi Ercan Topaca, “Kurulu düzene karşı çıkmak Dünya var olduğundan beri var. Devlet vatandaşına güven vererek meşru olur. Devlet otoritesinin sarsılmasına izin vermeyeceğiz. Kavgayla bir yere varılmaz. Demokratik olgunluğa ulaşmış bir milletiz. Vatandaşlarımız rahat olsunlar kurallar herkese eşit. Kurallara uymayan Suriyelileri Hatay’dan çıkartacağız. ” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.

Hatay’da yaşayan Suriyelilerin Türk vatandaşları gibi sayılarının ve yerlerinin tespit edileceğini, parmak izi vermeyenlere tanıtıcı kimlik verilmeyeceği gibi Hatay dışındaki kamplara gönderileceğini ve bugüne kadar 150 kişiyi Hatay’ın dışına çıkardıklarını sözlerine ekledi.
AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, “Biz birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz. İnşallah komşumuza refah gelir. Bu kent çok önemli. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığı pahasına Türkiye’ye kattığı bir il. Komşumuzdaki savaştan dolayı Hatay halkı büyük bir huzursuzluk içerisinde” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz