Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

TOKı ısyan Ettirdi…

01 Şubat 2010 Pazartesi, 11:26
TOKı ısyan Ettirdi…

ülke genelinde olduğu gibi ilimiz Hatay’ da binlerce konut yapımına imza atan TOKı’ ye amacı dışına çıktığı gerekçesiyle yüklenen ıMO Hatay şubesi inşaat sektörünün TOKı’ nin amacı dışına çıkmasıyla birlikte can çekişmeye başladığını açıkladı.

 

 

TOKı’ nin yoksul olan ve evi bulunmayan evsizlere ev yapmakla yükümlü olduğunu hatırlatan ıMO Hatay şubesi Başkanı Cihat Mazmanoğlu, “Hiç geliri bulunmayanlar ile dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler” şeklinde açıklanan TOKı misyonunun son dönemlerde hedefinden çok uzaklaştığını söyledi. “Oysa bugün ilk hedefinden gözle görülüyor bir sapma içine girmiş, dar ve orta gelirli ailelerin konut ihtiyacını karşılamak yerine ağırlıklı üst ve daha üst gelir gruplarına yönelik konut üretmeye başlamıştır” diyen ınşaat Mühendisleri Hatay şubesi Başkanı Cihat Mazmanoğlu, bu konuda yetkili birimlerin dikkatini çekmeye çalışıyor.

 

 

 

 

ıNşAAT SEKTöRü ZARAR GöRüYOR…

 

Konuya ilişkin açıklamasını sürdüren Mazmanoğlu, TOKı’ nin inşaat sektörüne daha fazla zarar vermeden asıl amacına dönmesini isteyerek, “TOKı büyüyüp geliştikçe inşaat sektörü genel anlamda durağanlaşmış ve yarattığı adil olmayan rekabet, inşaat sektörünün önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. özellikle değerli araziler üzerine lüks konut yaparak rant sağlamakta, işlerini vergilerden ve denetimden muaf sürdürmekte ve daha da önemlisi uyguladığı ihale sistemiyle bir kamu kuruluşu olmasına rağmen özel bir şirket gibi davranmakta, gücünü kamu kaynaklarından sağlamaktadır. TOKı’ nin sektörümüze daha fazla zarar vermeden bir an önce gerçek işlevine dönmesi gerektiğini özellikle vurguluyoruz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz