Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

TMMOB Genel Kurulu…

18 Şubat 2014 Salı, 10:05
TMMOB Genel Kurulu…

inşaat Mühendisleri Odası Hatay şubesi olağan Genel Kurulunu Hatay şube binasında gerçekleştirdi.
Tek listeyle gerçekleştirilen kongrenin Divan Başkanlığını Yavuz Babacan yaptı.

Kongrede konuşma yapan ınşat Mühendisleri Odası Hatay şube Başkanı Selim Harbiyeli, “Genel kurullar, çalışma döneminin muhasebesinin yapıldığı, doğrunun, yanlışın konuşulduğu ve bunlardan sonuç çıkarılan platformlardır. TMMOB ve ınşaat Mühendisleri Odası Anayasa’ya ve yasalara dayanarak kurulduğu yıldan beri aynı örgütlenme ve paylaşım çizgisini yürütmektedir” dedi.

TMMOB ve bağlı odaların Gezi Parkı olayları süresinde alanlarda olduğunu hatırlatan Harbiyeli, “Bunu hazmedemeyen ve kabul etmeyen siyasal iktidar bu süreçte bir gece operasyonu ile TBMM’de torba yasayı geçirdi. 3194 sayılı ımar yasasının 8. maddesine 3 bent eklenerek TMMOB ve bağlı odalara operasyon gerçekleştirildi” iddiasında bulundu.

Hükümetin Gezi Parkı olaylarının ardından intikamcı bir tarzda imar yasası değişiklikleri gerçekleştirildiğini aktaran ınşaat Odası Hatay şube Başkanı Selim Harbiyeli, “Bu değişiklik öncelikle Anayasa’da tanımlanan kamu kurum ve kuruluşları niteliğindeki yetki devri ile verdiği hizmetlerin mesleki denetimini yapan biz odaların ve üst birliğimiz TMMOB’nin Anayasal- Yasal dayanaklarının hukuk dışı bir şekilde ihlali anlamına gelmektedir” sözlerini kaydetti.

Yapılan değişiklikler ile yağma ve talanın önünün açıldığını savunan Selim Harbiyeli, “3 ve 14 Nisan 2012 yılındaki genelgelerde ihlaller ve usulsüzlükler tespit edilmiştir. Bizlerin yerel yönetimleri ve vatandaşları iyi bir mühendislik hizmeti talep etmeye yönlendirmememiz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Suriye olayları ve Taksim Gezi Parkı olaylarının Armutluda desteklendiği eylemlere katıldıklarını ve bu eylemlerin enerjilerini aldığını da sözlerine ekleyen ınşaat Mühendisleri Odası Hatay şube Başkanı, “şube başkanlığım döneminde beraber çalıştığım ve tüm kararları oy birliğiyle aldığımız şubemizin yönetim kurulu üyelerine minnettarlığımı sunuyorum” sözleri ile konuşmasını noktaladı.
Kongrede konuşma yapan bir dönem öncesi şube Başkanı ve ınşaat Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Cihat Mazmanoğlu, “Odamız kurulduğu günden bu yana demokratik teamüllerden ayrılmamıştır. Genel kurullarımızda farklı düşünce ve yaklaşımlar özgürce dile getirilmiştir.

ınanıyorum ki Genel Kurullar süreci yeni mesleki Kazanımlar elde etme iradesini sergilemekte kalmayacak aynı zamanda mesleki sorunların çözümü kararlığının oluşturulacaktır” ifadelerini kullandı.
Meslek örgütlerinin uzun zamandır bilinçli bir saldırıyla karşı karşıya kaldığını iddia eden Mazmanoğlu, “Hepimiz yasa ve yönetmeliklerin ne anlama geldiğini biliyoruz. Meslek odaları hemen her dönem siyasi iktidarları rahatsız etmiştir. Yani Meslek odası- siyasi iktidar çelişkisinin miladı AKP ıktidarı değildir” açıklamasında bulundu.

Meslek odalarının görüşlerinin yok sayıldığını ve bununla birlikte demokrasinin de yok sayıldığını altını çizen ıMO Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Cihat Mazmanoğlu, “Siyasi ıktidar Odamızı yapı üretim sürecinin dışına itmek istemekte, Oda- üye ilişkisini yok etmeyi hedeflemektedir. Kamu yararına olmayan projeleri kamusal denetiminden kaçırmayı amaçlamaktadır” sözlerini kaydetti.
17 Aralık Yolsuzluk operasyonu sürecine de değinen Cihat Mazmanoğlu, “Türkiye’nin karanlık-kirli ilişkilere teslim edildiği, yargının bağımsız olmadığı, emniyetin siyasi iktidarın direktifleriyle hareket ettiği göz önüne çıkmıştır” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Tek listeyle gerçekleştirilen Genel Kurulun Yönetim Kurulu Listesi ise şu isimlerden oluştu:
Yönetim Kurulu Asil liste: Selim Harbiyeli, Metin şerbetçioğlu, M. Hüseyin Kimyonoğlu, Durmuş Görür, Cemil Tileylioğlu, ınal Büyükaşık, Oktay çakır.
Genel Kurul Delegeleri Asil üyeler: Selim Harbiyeli, Ali Hoca, ısmail çalı, Necip Aydınlı, Tevfik Yıldız, Selahattin Gündüz, Yıldıray şengül.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz