Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

TIR şoförlerinin bitmeyen çilesi…

14 Şubat 2013 Perşembe, 18:45
TIR şoförlerinin bitmeyen çilesi…

Geçtiğimiz günlerde Cilvegözü Sınır Kapısı’nda meydana gelen patlama sonrası, sınır kapsının giriş ve çıkışlara kapanması en çok Tır sürücülerini zora soktu. Sınır kapısının kapatılması sonrasında sınırda tır kuyruğu 500 aracı geçti. Dün sabah saatlerinde kontrollü bir şekilde araç geçişine izin verildiği gelen bilgiler arasında yer alırken, geçişlerin hızlandırılması halinde bile kuyruğun ancak 3 veya 4 günde eritilebileceği ileri sürüldü.
 
Ortadoğu ülkelerine yük götüren veya insani malzeme taşıyan Türk Tır’ları ise Cilvegözü Sınır Kapısı kapalı olmasına rağmen Türkiye’ye alındı. 70 civarında Tır önceki gün akşam saatlerinde Türkiye’ye giriş yaptı. Yetkililer, kapının hala kapalı olduğunu ancak, olayın meydana geldiği pazartesinden beri Türkiye’ye girmeyi bekleyen Türk TIR sürücülerinin daha fazla mağdur olmaması için çalışma yaptıklarını belirttiler.
 
Sürücüler ise “Patlamanın olduğu günden bu yana kapıda bekletiliyoruz. Hem korkuyoruz hem de tedirginiz. Biran önce bu belirsizliğin bitmesini istiyoruz. Hepimiz zarar görüyoruz ve rahatsızlık duyuyoruz. ınşallah daha fazla beklemeyiz. şu anda 500 civarında araç var. çalışma hızlandırılırsa bu kuyruk ancak 3, 4 günde biter” dediler.
 
SINIR KAPISINA X-RAY CıHAZI YERLEşTıRıLDı
Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlamanın ardından ıskenderun ılçesi’nden bu bölgeye sevk edilen mobil x-ray cihazı sınır kapısının giriş bölümüne yerleştirildi. Bugün sabah itibarıyla sınır kapısının giriş çıkışlara açılmasının üzerine x-ray cihazı da çalıştırılmaya başlandı. Türkiye’nin 5 yıl önce ABD’den satın aldığı hayalet adı verilen x-ray cihazının kasasında ya da bagajında bomba yüklü olan araçları anında görüntüleyerek tespit edebildiği bildirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yacızı, ıskenderun’dan Reyhanlı’ya gönderilen x-ray cihazının araçlarının DNA’sını çekeceğini söylemişti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz