Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Times’ın Hatay Sınırları Yorumu…

21 Eylül 2013 Cumartesi, 10:18
Times’ın Hatay Sınırları Yorumu…

Times gazetesi, manşetten verdiği haberde dünyanın dört bir yanından gelen cihatçıların “Türkiye’nin sınır politikası” sayesinde, kolayca Suriye’ye girebildiğini savunurken başyazısında Türkiye’nin Suriye sınırını “denetlemesi gerektiğini” belirtti Suriye’de El Kaide bağlantılı grupların güçlenmesi, Batı’yı kaygılandırıyor. ıngiliz Times Gazetesi, Irak-şam ıslam Devleti (ISIS) üzerinde durduğu manşet haberinde dünyanın dört bir yanından gelen cihatçıların “Türkiye’nin sınır politikası” sayesinde, kolayca Suriye’ye girebildiğini iddia ediyor. Gazete, başyazısında ise Türkiye’nin Suriye sınırını “denetlemesi gerektiğini” savunuyor.
 
 
 Times gazetesi, manşet haberinde Suriye topraklarında ISIS örgütü üyeleri tarafından yolu kesilen muhabiri Anşony Loyd’un başına gelenlerini yansıtırken aşırılık yanlısı grupların Suriye muhalefeti içinde giderek güçlendiğini kaydediyor.
 
 
Haberde ISIS’nin gücünün ve militan sayısının arttığı ve savaşın gittiği yönü şekillendirmeye başladıkları belirtildikten sonra “dünyanın dört bir yanından gelen cihatçıların Türkiye’nin sınır
politikası sayesinde, kolayca Suriye’ye girebildiği” de savunuluyor.  

 

-“TüRKıYE, GEçEN YIL SINIRDAKı DENETıMı GEVşETTı”-
 
 
BBCTürkçe tarafından yansıtılan haberde Türkiye’nin geçenyıl özgür Suriye Ordusu’na lojistik destek için Suriye sınırındaki “denetimi gevşettiği, devriyelerini geri çektiği, binlerce cihatçının da bu durumdan faydalandığı” iddia ediliyor.
 
 
Times, Ankara yabancı cihatçıların Suriye’ye girişinin kolaylaşması için resmen yardım verildiğini reddetse de muhalefet partilerinin bundan emin olduğunu belirtirken muhabirine konuşan Hatay CHP ıl Başkanı Servet Mollaoğlu’nun “Bu hükümet cihatçılara para, barınma ve Suriye’ye geçiş imkanı sağlıyor. Cihatçıların yüzde 90’ı Türkiye üzerinden geçiyor. Bazıları sadece cihat vermeye giden gençler. Ama aralarında uluslararası istihbarat kuruluşlarınca iyi tanınan katiller ve teröristler de var” sözlerine de yer veriyor.
 
 
Bu arada, Times, aynı konuyu başyazısında irdelerken Türkiye’nin Suriye sınırını “denetlemesi gerektiği” görüşünü dile getiriyor

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz