Son Dakika
20 Eylül 2018 Perşembe

Tgb Suriye’ye Gidiyor…

06 Temmuz 2011 Çarşamba, 10:04
Tgb Suriye’ye Gidiyor…

Türkiye Gençlik Birliği, Suriye öğrenci Birliği’nin davetlisi olarak Suriye’ye gidiyor. Suriye hareketi öncesi Antakya’da Samanyolu Düğün Salonunda gerçekleştiren Toplantıya 40 TGB il başkanın yanı sıra Hatay’dan gençlik birliği üyeleri de katıldılar.
 
 
TGB Hatay’da yaptıkları il başkanları toplantısında yaz dönemine ilişkin yapacakları eylem ve etkinlikleri tartıştılar. Bu tartışmalarda, yaz eğitim programları, Türkiye’nin yeni sürecine ilişkin hazırlık çalışmaları konusunda ayrıntı programların yapılması ve Suriye’ye gerçekleştirecekleri ziyaretin ayrıntı programları da değerlendirildi.
 
 
Ayrıca toplantı sonucunda AKP ve ABD’nin Türkiye ve Suriye’yi arkadan hançerlemesinin önünü kesmek için mücadele edilmesi kararı da çıktı.
 
 
TGB Toplantının ardından Samanyolu düğün salonundan hareket ederek basın açıklaması yapılacak olan ulus meydanına kadar yürüdüler. Yürüyüşte Türk bayrakları ve TGB flamaları taşındı. Yürüyüş esnasında TGB’liler, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi, Türkiye Suriye Kardeştir, Amerika kalleştir. Suriye’nin bölünmesi Türkiye’nin bölünmesidir. ABD Ortadoğu’dan defol”  sloganları attı. Yürüyüşün en önünde ise “TüRKıYE- SURıYE KARDEşTıR, AMERıKA KALLEşTıR” yazılı pankart taşındı.
 
 
 
Ulus Meydanında basına bir açıklama yapan TGB Genel Başkanı ılker Yücel;  Suriye ve Türkiye’nin bölünmesinin, 2003 yılında imzalanan iki sayfa ve 9 maddelik bir anlaşma ile o günlerde yapıldığını iddia etti. “Biz o günden bu yana Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesinin uygulanmasına karşı mücadele etmekteyiz.” ıfadesinde bulunan Yücel açıklamasının devamında; “Suriye’nin bölünmesinin Türkiye’nin bölünmesi olduğu gerçeğini biliyoruz. AKPARTı hükümetinin bu ülkeyi bölmesine izin vermeyeceğiz.
 
 
 
 
Ayrıca Amerika ve işbirlikçisi AKP’nin Suriye’yi yıkma planlarını boşa çıkaracağız. Bu konuda Türkiye Gençliği emperyalizme karşı dün kararlı bir biçimde direnmiştir. Bu günde direnecektir. Hatay’dan TGB emperyalizme karşı iki ülkenin gençliğini birleştirecek mücadeleyi başlatmıştır. Biz şuna inanıyoruz ki devrimci gençlik, Müslümanlar bizlerin bu mücadelesine destek vereceklerdir. Amerika’ya karşı olanlar ve ıki ülkenin birliğini savunanları bu mücadeleye omuz vermeye çagırıyoruz” dedi.
 
 
Türkiye Gençlik Birliği, Suriye Milli öğrenci Birliği’nin daveti üzerine 6-11 Temmuz 2011 tarihleri arasında Suriye bulunacakları bildirildi.
 
 
 
TGB HEYETıNıN PROGRAMI BELLı OLDU…
 
 
TGB Heyetin Yayladağı sınır kapısından 6 Temmuz çarşamba (Bugün) saat: 10.30.çıkış yapacakSuriye Milli öğrenci Başkanı Dr. Ammar Saati ve Dış ılişkiler Başkanı Arsheed Sayasnch imzasıyla TGB genel merkezine gönderilen programa göre TGB’nin temsilcilerinin 6 Temmuz’da Tishreen üniversitesi’ni Aynı gün Lattakia ilindeki bazı kolejleri ziyaret.
 
 
 
7 Temmuz’daki temaslar ise Suriye başkenti şam’da gerçekleşecek. şam üniveristesi öğrencileri ile buluşmanın ardından 1973 yılında gerçekleşen Suriye-ısrail Ekim savaşlarını anlatan “panorama” gezilecektir.
 
 
TGB Heyeti 8 Temmuz gününü de şam’da turistlik bölgeleri ziyaret edecek, 9 Temmuz ise Halep’e gidilerek Halep üniversitesi öğrencileri ile toplantı yapılacaktır. 10 Temmuz’da Halep’te bulunan çeşitli Enstitüleri temsilen bir grup öğrenci ile görüşmeler yapılacak. 10 Temmuz günü Suriye’den ayrılarak Türkiye’ye dönecektir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz