Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Tesisler yeşil alanlara yapılmamalı!…

07 Şubat 2012 Salı, 09:33
Tesisler yeşil alanlara yapılmamalı!…

Belediye Meclisi’nin, Saraycık Mıntıkası’nda bulunan yeşil alan üzerine Sosyal, Kültürel ve Spor Alanı yapılmasına izin veren ımar Komisyon Raporu’na CHP’li Meclis üyesi Dolar şerh koyarak, yapılması planlanan bu tesis için yeşil alanların düşünülmemesi gerektiğini söyledi.Antakya Belediye Meclisi, gündemindeki maddeleri görüşüp karara bağlamak üzere Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında toplandı.CHP’li Meclis üyesi ömer Dolar, Saraycık Mıntıkası’nda bulunan atıl durumdaki yeşil alana Sosyal, Kültürel ve Sportif aktivitelerin yapılabileceği bir kompleks yapılmasına izin veren ımar Komisyon Raporu’na şerh koydu. Kent Merkezinde çok Fazla Yeşil Alanımız Yok ılgili kurumların her arsa talebinde nedense ilk olarak yeşil alanların düşünüldüğünü dile getiren Dolar, “ılgili kurumların her arsa talebinde direk yeşil alanlar veriliyor. Zaten, kent merkezinde çok fazla yeşil alanımız yok. Gelen her talep çok acil olduğu için bir alan çalışması dahi yapamıyoruz.” Dedi.
 
 

Bu tür tesislerin Yeşil alanlar yerine, başka alanlara yapılması gerektiğini kaydeden Dolar, Acele alınan kararlar beraberinde yanlışlıkları da getirir.
 
 
 
 
Bahsi geçen alan her ne kadar Sosyal-kültürel ve Spor alanı olarak bahsedilse de sonuçta betonarme bir alan olacak ve 4 katlı bir bina inşa edilecek. Her talepte en kestirme yolun yeşil alanın imara açılması olarak görülmesi çok yanlış. Daha önce de buna benzer kararlar aldık. Bundan sonra da buna benzer 2-3 spor alanının daha yapılmasından bahsediliyor. Endişemiz, yapılması planlanan spor alanlarının da yeşil alan üzerine yapılmasıdır.” şeklinde konuştu.
 
 
3 Yıl ıçinde 50 Dönümlük Yeşil Alanı Parka çevirdikKurumların ilimizde yatırım yapmaları için teşvik de bulunduklarını ifade eden Başkan Savaş ise konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:
 
“Kurumlar yatırım yapmak amacıyla bizden arsa talebinde bulunuyorlar. Bizde ilimize yapılacak yatırım fırsatlarını elimizden kaçırmama adına hızlı hareket etmek zorunda kalıyoruz. Bahsi geçen spor tesisi için buraya 3,5 milyon TL’lik bir yatırım yapılacak. Böyle bir yatırımı elimizden kaçırmamak adına acele ettik.”
 
 
ımara açılan yeşil alanlara karşılık 3 yıl içinde 50 dönümlük yeşil alanı parka çevirdiklerini belirten Savaş, “Yani atıl durumda olan bu alanları pasif halden aktif hale getirdik” dedi.Tam zamanlı çalıştırılan 31 sözleşmeli personelin maaşlarının tavan fiyat üzerinden ödenmesine karar veren Belediye Meclisi, gündemdeki diğer maddeleri de görüşerek karara bağladı. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz