Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Temiz Toplum Sanatla olur…

12 Kasım 2009 Perşembe, 11:05
Temiz Toplum Sanatla olur…

Ressam Ali TAş tarafınca geliştirilen ve uygulamaya koyulan proje başladı. Türkiye’de örnek gösterilen ve nitelik bakımında ülkemizde ilk defa uygulanan projeyi Hatay Valiliği ve Hatay ıl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteklediği bildirildi. Hatay’ daki tüm okullarımızda öğrencilerimizin madde kullanma ve bağımlılığına karşı korunması amacıyla geliştirilen projede Ressam Ali Taş’ın canlı performans resim gösterileri sergilemesi ve temiz bir hayatın güzelliklerini anlattığı bu çalışma Türkiye’de örnek gösterilen bir proje oldu.

 

öğRENCıLERDEN TAM NOT ALDI
Yaklaşık 1 yıl sürecek olan Proje ilk olarak Ressam Ali Taş’ın 19 yıl önce mezun olduğu Antakya Lisesinde başladı. Okul ıdaresi ile beraber öğretmen ve öğrencilerin büyük bir sevgi ve alkışlarla karşıladıkları ünlü Ressam Ali Taş Antakya Lisesi Okul ıdaresi ile öğretmen ve öğrencilerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etti. Taş, geliştirdiği Projesine inanan, destekleyen ve uygulanmasını sağlayan Hatay Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ederek başladığı sunumunda öğrenciler, büyük bir sevinç ve heyecan içinde kültür ve sanatın büyülü dünyasında yolculuk yaptılar. Ressam Taş’ın fırçasız parmak ve tırnaklarla resim çizimi yanında, çizim öncesi ve esnasında hayata dair vermiş olduğu etkili mesajlar öğrencilerin sık sık alkışlarıyla karşılandı.

Temiz bir insan olmanın ve temiz bir toplum yaratmanın madde kullanımından uzak kalarak kültür ve sanatı hayatımıza daha çok dâhil ederek sağlanabileceğini, zamanın mutlaka anlamını ve önemini kavrayarak kitapla, resimle, müzikle iç içe yaşamak gerektiğini belirten Taş, ülkemizde gençlerin medyadan fazlasıyla etkilendiğini ve medyanın bunu kendi çıkarlarına uygun olarak ve tamamen ticari bir mantıkla kullandığını belirtti. Televizyon kanallarının özellikle eğitici ve öğretici yayınlar yapmamasından dolayı gençlere seçim hakkının da kalmadığını vurguladı. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Ressam Ali Taş’ın sunumundan öğrencilerin çok etkilendiği görüldü. Bunun sonucunda da öğrencilerin ailelerine, öğretmenlerine ve arkadaşlarına karşı gerek okul içinde, gerekse okul dışında hal ve hareketlerine daha çok dikkat edeceklerini, şiddetten uzak kalarak, saygı ve sevgi kavramlarını içselleştirerek, başarı düzeylerini yükselteceklerini, daha çok kitap okuyacaklarını ve kötü alışkanlıklardan her zaman uzak durarak topluma faydalı birer insan olacaklarına dair söz verdikleri görüldü.

Fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyen öğrenciler Ressam Ali Taş’ı yeniden okullarında görmek istediklerini belirterek Sanatçıyı geldiği gibi alkışlarla uğurladılar. Daha sonra Proje uygulamasına başka bir okulda devam eden Taş, resim yaparken öğrencilere sanatın faydalarını ve insanı nasıl değiştirdiğini, nasıl geliştirdiğini anlattı. öğrencilerden bol bol alkış alan Taş, Türkiye’de bir ilk olarak okullarımızda” Maddeden Uzak, Sanata Yakın Gençler” projesiyle sosyal sorumluluk kapsamında bir kez daha örnek bir davranış sergilemiş ve ülkemizin geleceğini tehdit eden madde bağımlılığına karşı gençlerimizi korumaya yönelik örnek bir projeye imza atmış oldu. Hatay’daki ılköğretim ve Liselerde her gün 2 bazen 4 okulda sunum yapılarak projenin 1 yılda tamamlanması hedeflenen projede Ressam Ali Taş, ülkemizde özellikle son dönemlerde madde bağımlılığının 10-12 yaşlara kadar düşmesi bizim gibi sanatçıların bu gibi durumlarda önlem almasını zorunlu kılmıştır. Sanatçılar yol gösteren, etkileyen insanlar ise o halde ülkemizde kanayan yara durumunda olan madde bağımlılığının en aza indirmek adına, gençlerimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda herkesin duyarlı davranmasının şart olduğunu söyleyen Ressam Ali Taş, geleceğimizin garantisi çocuk ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak, sanatla ilgilenmelerini sağlamamız çok yerinde olacaktır. Dedi.

Hayatın estetik yanlarını keşfetmeye teşvik eden bu proje, özellikle gençlerimizin ruhuna ve bedenine zarar veren her türden uyuşturucu, alkol, sigara, vb. bağımlılıktan korumayı hedeflemiştir. Böylesi bir projenin Türkiye’de ilk defa uygulandığını belirten Taş, gençlerimiz kendilerine doğru yöntemlerle ulaşıldığı zaman, hiçbir konuya kayıtsız kalmadıklarını gözlemlediğini, ülkemizin gençlerini zeki, yetenekli ve başarılı bulduğunu söyledi. çocuk ve gençlerimize zarar veren ya da verecek olan davranış şekillerinden korumak isterken izlememiz gereken yöntemlerin son derece doğru ve yerinde olması ve bu konuda ailelere çok büyük bir sorumluluk düştüğünü de sözlerine ekleyen Taş, istek halinde Türkiye’nin her okulunda bu projeyi uygulayabileceğini ve verim alınabileceğini belirtti.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz