Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Tell Tayinat’ta Yeni Heykeller

31 Temmuz 2011 Pazar, 11:19
Tell Tayinat’ta Yeni Heykeller

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Demirköprü köyü yakınlarında bulunan ve kazı çalışmaları devam eden Tell Tayinat höyüğünde Neo Hitit dönemine ait olduğu tahmin edilen Aslan ve onu kontrol eden insan figürlü heykel bulundu. 
 
 
Tell Tayinat höyüğü Kazı Ekibi Başkanı Toronto üniversitesi’nden Prof. Dr. Timoşy Harrison, 2004 yılından itibaren yaptıkları kazı çalışmalarında çok önemli eserlere ulaşıldığını belirtti. 
Höyükteki kazı çalışmalarının 21 Haziran’da 35 kişilik bir ekiple başlandığını ve ağustos ayı ortalarına kadar devam edeceklerini ifade eden Harrison, şöyle devam etti: 
 
”Tell Tayinat höyüğündeki kazı çalışmalarımıza ABD, Kanada, Avustralya ve ıngiltere’den arkeologlar katılıyor. Geçtiğimiz günlerde bulduğumuz 2 ton ağırlığındaki aslan figürlü heykelden sonra şimdi de aslan ve onu kontrol eden insan figürlü heykel bulundu. Bundan dolayı çok mutluyuz. Bulunan eserler şehre giriş sisteminin bir parçası olduğunu tahmin ediyoruz. 
 
Geçmiş yıllarda yaptığımız kazılarda da höyüğün tapınağında çivi yazılı çok önemli tablet koleksiyonu bulduk. Bunlardan bir tanesi de Antakya Valisi ile Asur Kralı arasındaki bir anlaşma metnidir.” 
 
Tell Tayinat höyüğünde bulunan aslan ve onu kontrol eden insan figürlü heykel kazı yerinden vinç yardımıyla Antakya Arkeoloji Müzesine getirildi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz