Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Tek ısteğimiz Özgürlüktür

23 Eylül 2011 Cuma, 09:09
Tek ısteğimiz Özgürlüktür

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) Kadın Komisyonu üyesi bir grup, son dönemlerde giderek artan “Kadın ölümlerine, kadınlara uygulanan şiddete, taciz ve tecavüzlere, koruma talebinde bulunan kadınların korunmasında alınan tedbirlerin yetersizliğine dikkat çekmek amacıyla Yunus Emre Parkı’nda başlayıp, Hürriyet (Saray) Caddesi’nde sona eren bir yürüyüş eylemi yaptılar.
 
 
Yasal köleliğe, cinsiyetçiliğe ve şiddete hayır sloganlarıyla yürüyen grup, yürüyüşün ardından bir basın açıklaması yaptı.  
 
AKA-DER Kadın Komisyonu adına basın açıklamasını okuyan Sinem özkaya, “Haritada elinizi nereye atarsanız atın karşınıza kanlar içinde bir kadın yüzü çıkacaktır. Kimi defalarca bıçaklanmış, kimi kurşun yağmuruna tutulmuş, kimi canlı canlı gömülmüş kimi intihara sürüklenmiş, kiminin de bedeni lime lime edilmiştir.” Dedi.
 
Bu ülkede yaşıyorsan ve kadınsan zulmün, şiddetin altında başka bir neden aramayacaksın, uğradığın tüm felaketler bu yüzden! diyen özkaya açıklamasının devamında; “ilköğretim çağındaki iki kız çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığı, Siirt ilinde gerçekleşen olayı da unutmadık. Bu çocukların adlarına henüz ergen bile denmiyorken tecavüzleri kendilerinin istediği beyan edilmiştir. Olayın hemen ardından görevinden malulen emekli edilen müdür yardımcısı kaçmıştır. 
 
 
Ancak maaş alıp, hastanede ameliyat olduğu halde yeri bir türlü tespit edilememiştir. Yaşananların ardından açıklama yapan Eski Siirt Valisi “dağlara çıkacaklarına fuhuş yapsınlar” diyerek istismara uğrayan bu çocukların ve aslında tüm kadınlığın onurunu bir kez daha ayaklar altına almıştır. Aynı şekilde yine Siirt ılinde 32 yaşında evli ve 4 çocuk sahibi bir erkek tarafından tecavüze uğrayan 16 yaşındaki Z.D’de aynı psikolojik şiddete maruz kalmıştır. 
 
 
Tecavüze uğrayan kadın eğer tecavüzcüsüyle evlendirilirse ceza da indirime gidildiği bilindiği için tecavüze uğrayan Z.D tecavüzcüleriyle evlendirilmeye çalışılmıştır. Devlet tecavüzcünün elinden tutup ona kolay sıyrılmanın yolunu göstermektedir. Bugün davası görülen Z.D’nin tecavüzcüsü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.” ıfadelerine yer verdi.
 
 
Kanayan tek yaralarının bu olmadığını, son dönemlerde artan ve artarak devam eden kadın cinayetlerinin de canlarını en az bu olay kadar yaktığını belirten özkaya; “ülkenin her yerinde ve her yaştan onlarca kadın acımasızca katledilmektedir. Tek istedikleri özgürlüklerine sahip çıkmak, kendi hayatlarını istedikleri gibi yaşamak ve korumak olan bu kadınlar sadece bu sebeplerden ötürü öldürülmektedir. ışte çok uzağa gitmeden sadece bu nedenleri bilerek yürüyoruz zulmedicilerin üzerine, hayatımız bizim ve biz karşı çıkıyoruz bu saltanata.” Sözleriyle basın açıklamasını noktaladı.
 
 
AKA-DER Kadın Komisyonu üyesi grup basın açıklamasının ardında sessizce dağıldı.
Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz