Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Tedaş elektriği kesti,çiftçi perişan…

20 Mayıs 2009 Çarşamba, 23:45
Tedaş elektriği kesti,çiftçi perişan…

Reyhanlı ilçesine bağlı Beşaslan köyünde 350 hanede yaşayan 2 bin kişi TEDAş’ın çiftçilerin borcundan dolayı elektriği kesmesi nedeniyle hem susuz kaldı, hem de köyde ekili olan 2 bin dekara yakın alandaki biber ve domatesler kurudu. Köylü ise perişan olduğunu söyleyerek “borcumuz olduğunu biliyoruz, ama ödeyecek durumda değiliz” dediler.
 
Beşaslan köyünde vatandaşlar her çiftçinin olduğu gibi kendilerinin de elektrik borçları olduğunu ama ödeyecek durumda bulunmadıkları için bu güne kadar ödeme yapamadıklarını söyledi. 2 gündür elektrik olmadığı için tarlalarımızı sulayamıyoruz Köylülerden Mehmet Gün, bahçesine ektiği biber fidelerinin artık toplanıp tarlaya ekilmesi gerektiğini belirterek, “susuzluk nedeniyle kurumaya yüz tutan biberleri ekemeyeceklerini ve çöpe dökeceklerini ifade etti.Gün; ayrıca, “2 gündür elektrik olmadığı için tarlalarımızı sulayamıyoruz.
 
Buna bağlı olarak evlerimize su da gelmiyor” dedi. Pamuk ve buğdaydan kazanamadık, paramız olsa öderdik Köylülerden ıbrahim sabırlı ise, çiftçilerin ekim alanlarına bağlı olarak borçlarının olduğunu içme suyu borçlarının olmadığını vurgulayarak, “paramız olsaydı elbette öderdik. Pamuk ve buğdaydan kazanamadık.Bugüne kadar borçlu kaldık. TEDAş adeta bizi bu sıcak ortamda cezalandırıyor. Köyümüzün içme suyu borcu yoktur.
 
Tarla sulamaya bağlı borcumuz vardır. Ancak elektrik kesilince hem tarlalar ve hem de evlerimiz susuz kaldı” şeklinde konuştu. TEDAş hiç tebligat yapmadan gelip elektriğimizi kesti çiftçi Ahmet üçer ise “Bütün ümidim bu biber tarlası idi.TEDAş hiç tebligat yapmadan gelip elektriğimizi kesti, ben 5 çocuk okutuyorum, cebimde servis parası bile yok, çok perişan olduk” diye konuştu.
 
Evlerde sağlıksız olan kuyu sularından kullanmaya başladık öte yandan, köylü kadınlar ise içme suyu bulamadıkları için bahçelerinde daha önceden bulunan kuyulardan su almaya başladıklarını bu suyunda sağlıklı olmadığını söylediler. Feride Eren “sağlıksız olan kuyu sularından kullanmaya başladık. Her evde de kuyu olmadığı için komşularımızın kuyularından su alıyoruz. Sağlıksız olduğunu bildiğimiz suyu zorunlu olarak kullanıyoruz. Elektrik borcu yüzünden verilen ceza çok ağırdır ” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz